Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika Warszawska rozwija współpracę z Chinami

Politechnika Warszawska rozwija współpracę z Chinami

W ostatnich latach daje się zauważyć rozwój współpracy Politechniki Warszawskiej z uczelniami i firmami z Chin. Przyczyny tego stanu rzeczy można upatrywać w chińskim projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku, łączącego Europę Środkową z Chinami.

Uczelnie chińskie dysponują środkami na obustronną wymianę studencką i akademicką oraz są zainteresowane współpracą w ramach priorytetowych obszarów tematycznych, przede wszystkim w zakresie transportu i budownictwa. W obszarach zainteresowań znajdują się również: robotyka, lotnictwo i telekomunikacja oraz inne obszary nauk inżynierskich. 

W dniach 23-26 października br. prof. Krzysztof Lewenstein, Prorektor ds. Studiów wraz z osobami towarzyszącymi odwiedził szereg znaczących uczelni chińskich: North China University of Technology, Jiao Tong University Bejing, Bejing University of Technology, Tianjin University of Technology oraz Tsinghua University - uczelnię uważaną, obok Uniwersytetu Pekińskiego, za najlepszą w Chinach. Tsinghua University zajmuje wysokie miejsca w rankingach, jest uczelnią o światowej renomie.

Prof. Krzysztof Lewenstein, Prorektor ds. Studiów z wizytą w Tsingua University/fot. MEiL PW

 

Z North China University of Technology i Jiao Tong University Bejing Politechnika Warszawska podpisała umowy o współpracy już kilka lat temu. Z North China University of Technology prowadzone są studia o podwójnym dyplomowaniu (Aerospace Engineering - Wydział MEiL). W trakcie pobytu rozmawiano m.in. o potrzebie zwiększenia wymiany studenckiej i organizacji szkół letnich.

Jiao Tong University Bejing zadeklarował chęć współpracy szczególnie w zakresie transportu. Podjęto już kroki w celu przygotowania wspólnego projektu badawczego.

Wizyta zaowocowała też odnowieniem umowy o współpracy z Bejing University of Technology oraz podpisaniem umowy z Tsinghua University. Tutaj głównym obszarem zainteresowania jest lotnictwo i telekomunikacja.

Jiaotong University Bejing - wizyta w centrum badawczym zajmującym się sieciami transportowymi/fot. MEiL PW

W trakcie pobytu w Tianjin University of Technology delegacja odwiedziła kilka laboratoriów, prowadzono rozmowy o współpracy - głównie w zakresie robotyki. Doraźnym efektem wizyty jest też oferta strony chińskiej w zakresie stypendiów dla studentów naszej uczelni na jednosemestralne wymiany akademickie w tamtejszych uczelniach. Informacja na ten temat pojawi się wkrótce na stronach Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej.

Z kolei podpisanie umowy z dużą firmą chińską - WAL - na wspólne rozwijanie technologii jest zasługą osiągnięć profesora Leona Gradonia i pierwszym komercyjnym krokiem Uczelni na rynku chińskim.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Źródło: MEiL PW, prof. Teresa Zielińska
Zdjęcie w zajawce: Podpisanie umowy z firmą WAL/fot. MEiL PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Nauczyłam się, że droga postępu nie jest ani szybka,
ani łatwa.

Maria Skłodowska-Curie

"

23
Sie

Międzynarodowe warsztaty Sukkot - let's built a tent!

08:00 - 31 Sie 20:00

24
Sie

Konferencja Pokazać - Przekazać

08:00 - 25 Sie 20:00

2
Wrz

Nasze Stulecie. Nauka dla obronności

08:00 - 3 Wrz 20:00

6
Wrz

Międzynarodowa Szkoła Letnia Argumentacji

08:00 - 16 Wrz 20:00

12
Wrz

Impact mobility rEVolution'18

08:00 - 13 Wrz 20:00

15
Wrz

Piknik Inspiracji nad Jeziorakiem

09:30 - 14:30

19
Wrz

Students' Science Conference

08:00 - 22 Wrz 20:00

22
Wrz

III Bieg Instytutu Badawczego Leśnictwa

08:15 - 13:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja Komunikacji Społecznej

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW