Biuletyn PW / Współpraca uczelni / Politechnika Warszawska rozwija współpracę z Chinami

Politechnika Warszawska rozwija współpracę z Chinami

W ostatnich latach daje się zauważyć rozwój współpracy Politechniki Warszawskiej z uczelniami i firmami z Chin. Przyczyny tego stanu rzeczy można upatrywać w chińskim projekcie Nowego Jedwabnego Szlaku, łączącego Europę Środkową z Chinami.

Uczelnie chińskie dysponują środkami na obustronną wymianę studencką i akademicką oraz są zainteresowane współpracą w ramach priorytetowych obszarów tematycznych, przede wszystkim w zakresie transportu i budownictwa. W obszarach zainteresowań znajdują się również: robotyka, lotnictwo i telekomunikacja oraz inne obszary nauk inżynierskich.

W dniach 23-26 października br. prof. Krzysztof Lewenstein, Prorektor ds. Studiów wraz z osobami towarzyszącymi odwiedził szereg znaczących uczelni chińskich: North China University of Technology, Jiao Tong University Bejing, Bejing University of Technology, Tianjin University of Technology oraz Tsinghua University - uczelnię uważaną, obok Uniwersytetu Pekińskiego, za najlepszą w Chinach. Tsinghua University zajmuje wysokie miejsca w rankingach, jest uczelnią o światowej renomie.

Prof. Krzysztof Lewenstein, Prorektor ds. Studiów z wizytą w Tsingua University/fot. MEiL PW

Z North China University of Technology i Jiao Tong University Bejing Politechnika Warszawska podpisała umowy o współpracy już kilka lat temu. Z North China University of Technology prowadzone są studia o podwójnym dyplomowaniu (Aerospace Engineering - Wydział MEiL). W trakcie pobytu rozmawiano m.in. o potrzebie zwiększenia wymiany studenckiej i organizacji szkół letnich.

Jiao Tong University Bejing zadeklarował chęć współpracy szczególnie w zakresie transportu. Podjęto już kroki w celu przygotowania wspólnego projektu badawczego.

Wizyta zaowocowała też odnowieniem umowy o współpracy z Bejing University of Technology oraz podpisaniem umowy z Tsinghua University. Tutaj głównym obszarem zainteresowania jest lotnictwo i telekomunikacja.

Jiaotong University Bejing - wizyta w centrum badawczym zajmującym się sieciami transportowymi/fot. MEiL PW

W trakcie pobytu w Tianjin University of Technology delegacja odwiedziła kilka laboratoriów, prowadzono rozmowy o współpracy - głównie w zakresie robotyki. Doraźnym efektem wizyty jest też oferta strony chińskiej w zakresie stypendiów dla studentów naszej uczelni na jednosemestralne wymiany akademickie w tamtejszych uczelniach. Informacja na ten temat pojawi się wkrótce na stronach Centrum Współpracy Międzynarodowej Politechniki Warszawskiej.

Z kolei podpisanie umowy z dużą firmą chińską - WAL - na wspólne rozwijanie technologii jest zasługą osiągnięć profesora Leona Gradonia i pierwszym komercyjnym krokiem Uczelni na rynku chińskim.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Źródło: MEiL PW, prof. Teresa Zielińska
Zdjęcie w zajawce: Podpisanie umowy z firmą WAL/fot. MEiL PW

Nauczyłam się, że droga postępu nie jest ani szybka,
ani łatwa.

Maria Skłodowska-Curie

Sie

Międzynarodowe warsztaty Sukkot - let's built a tent!

08:00 - 31 Sie 20:00

Sie