Astronomiczna konferencja w PW

Politechnika Warszawska oraz Centrum Nauki Kopernik byli gospodarzami międzynarodowej konferencji naukowej Communicating Astronomy with the Public 2013 (CAP 2013).

Głównym tematem konferencji, która odbyła się w dniach 14-18 października były wyzwania w popularyzacji astronomii i badań przestrzeni kosmicznej. Oprócz Politechniki Warszawskiej i Centrum Nauki Kopernik współorganizatorami imprezy byli: Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) oraz New Space Foundation. Konferencję objęła patronatem prof. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

Uroczyste otwarcie konferencji odbyło się 14 października o godzinie 10:00 w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej. Uczestniczyli w nim m.in. Lars Lindberg Christensen (IAU), prof. Rajmund Bacewicz (Prorektor ds. Nauki Politechniki Warszawskiej), Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik), prof. Lech Mankiewicz (New Space Foundation) oraz Claus Madsen (Europejskie Obserwatorium Południowe).

Podczas poniedziałkowej inauguracji konferencji CAP 2013 uhonorowano zmarłego w lutym tego roku Pawła Maksyma, popularyzatora astronomii, członka Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii, pomysłodawcy i twórcy Obserwatorium Astronomicznego w Bukowcu. Imieniem pawelmaksym Międzynarodowa Unia Astronomiczna nazwała planetoidę odkrytą przez polskich uczniów.

Konferencja CAP 2013 skierowana jest nie tylko do specjalistów. W Centrum Nauki Kopernik przygotowano również wykłady popularnonaukowe dla wszystkich zainteresowanych tematyką astronomiczną.

Prestiżowa konferencja Communicating Astronomy with the Public organizowana jest co dwa lata. Poprzednia edycja odbyła się w Chinach, a cztery lata temu jej organizatorem była Republika Południowej Afryki. Prawa do jej organizowania przyznaje IAU.

Fotorelację z tego wydarzenia można zobaczyć TUTAJ