First Dekaban Seminar

Wydział Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej był gospodarzem międzynarodowego seminarium „First Dekaban Seminar”, które odbyło się 14 listopada.

Seminarium zostało podzielone na dwie tematyczne części. Pierwsza dotyczyła zagadnień mechanicznych, druga została z kolei poświęcona tematyce materiałowej. Wydarzenie zainaugurowały przemówienia prof. Rajmunda Bacewicza, Prorektora ds. Nauki naszej Uczelni, oraz prof. Piotra Wolańskiego z Zakładu Silników Lotniczych w Instytucie Techniki Cieplnej PW.

Prof. Piotr Wolański jest przewodniczącym, a prof. Rajmund Bacewicz członkiem Komitetu Akademickiego ds. Programu Dekaban. Do zadań Komitetu należy współpraca z Fundacją Dekaban na Uniwersytecie Michigan. Fundacja została założona w Stanach Zjednoczonych przez dr. Anatola Dekabana, lekarza polskiego pochodzenia. Fundacja zajmuje się udostępnianiem polskim pracownikom uczelni wyższych nowych zdobyczy naukowych i technologicznych we współpracy z wytypowanymi przez tę organizację uczelniami.

Pierwsze wykłady podczas seminarium wygłosili prof. Andrzej S. Nowak, prezes Rady Polskich Inżynierów w Ameryce Północnej oraz prof. Radoslaw L. Michalowski z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Uniwersytetu Michigan. Przybliżyli oni uczestnikom postać Anatola Dekabana i jego fundacji oraz trwającą niemal 20 lat współpracę pomiędzy Uniwersytetem Michigan a naszą Uczelnią przy realizowaniu programu stypendialnego.

Politechnika Warszawska może się pochwalić 30 stypendystami Fundacji Dekabana, którzy mieli okazję rozwijać swoją karierę naukową na Uniwersytecie w Michigan. Stypendia zostały przyznane po raz pierwszy naukowcom z naszej Uczelni w 1995 roku.

Galeria zdjęć z tego wydarzenia dostępna jest TUTAJ.