Biuletyn PW / Konferencje i sympozja / Kopernik w odsłonie ONZ

Kopernik w odsłonie ONZ

Prof. Piotr Wolański z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa PW odsłonił w siedzibie ONZ kopię obrazu Jana Matejki – „Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem”. Na wystawie zaprezentowano także model pierwszego polskiego satelity naukowego „LEM”.

Uroczyste odsłonięcie kopii odbyło się 11 czerwca 2014 roku w ramach 57. posiedzenia Komitetu ds. Pokojowego Wykorzystania Przestrzeni Kosmicznej ONZ (COPUOS), na które przybyli polscy parlamentarzyści oraz przedstawiciele nauki. Z okazji przekazania eksponatów na wystawę prof. Piotr Wolański, jako przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN, wygłosił przemówienie przybliżające sylwetkę polskiego astronoma. Wyjaśnił również pochodzenie nazw: „LEM” i „Heweliusz”, które zostały przyporządkowane wymienionym wyżej satelitom wchodzącym w skład programu obserwacji najjaśniejszych gwiazd – BRITE.

Kopernik w ONZ

Prezentowane modele zostały zbudowane we współpracy Centrum Badań Kosmicznych z Centrum Astronomicznym im. Mikołaja Kopernika Polskiej Akademii Nauk w Warszawie w ramach dotacji z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Satelitę „LEM” ufundowało Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk. Fundatorem kopii obrazu Łukasza Zedlewskiego był Instytut Lotnictwa w Warszawie.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki

CYTAT TYGODNIA

"

 

Najlepszy mikroskop nie przyczyni się do rozwoju nauki, gdy go się trzyma w szafie

Ludwik Hirszfeld

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI