Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / E-kartka 1939 w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej

E-kartka 1939 w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej

W 75 rocznicę wybuchu II wojny światowej Dom Spotkań z Historią, wspólnie z Fundacją „Warszawa1939.pl”, przygotował bezpłatną aplikację mobilną na smartfony e-kartka 1939.

Aplikacja e-kartka 1939 to fascynujący przewodnik po Warszawie i multimedialne kalendarium historyczne, które obejmuje 52 dni z życia stolicy pomiędzy 15 sierpnia 1939 roku – ostatnią polską defiladą wojskową, a 5 października 1939 roku – niemiecką defiladą zwycięstwa. W aplikacji wykorzystano teksty źródłowe pochodzące z pamiętników i prasy, archiwalne i współczesne mapy, unikatowe zdjęcia oraz materiały audio i wideo, które pozwalają zrekonstruować życie mieszkańców stolicy: przygotowania do wojny, heroiczną walkę cywilów o przetrwanie w oblężonym mieście, działania zbrojne, wkroczenie wojsk niemieckich i kapitulację Warszawy.

Jak żyło się warszawiakom w przededniu wojny i w oblężonym mieście, możemy dowiedzieć się śledząc ich losy dzień po dniu. Codziennie (do 5 października) subskrybenci otrzymają e-kartkę z kalendarza – krótką informację o tym, co i gdzie wydarzyło się w Warszawie 75 lat temu, ilustrowaną zdjęciem archiwalnym wraz lokalizacją zdarzenia na mapie z roku 1939 i współczesnej mapie google. Aplikacja posiada także funkcję nawigacji, dzięki której można dotrzeć do prezentowanych miejsc, zrobić zdjęcie i włączyć je do aplikacji, tworząc własną galerię fotograficzną. Korzystając z dodatkowych multimediów, otrzymujemy stały dostęp do materiałów audio i wideo. Aplikacja (przygotowana na systemy Android oraz iOS) jest do pobrania bezpłatnie ze sklepów Google Play i AppStore pod nazwą e-kartka 1939.

Przedsięwzięciu towarzyszy portal internetowy www.wrzesien1939.waw.pl, gdzie zamieszczono dodatkowe informacje, zdjęcia, filmy i nagrania m.in. relacje świadków i zdjęcia z Archiwum Historii Mówionej DSH i Ośrodka KARTA, niemieckie materiały propagandowe, fragmenty filmów fabularnych, oryginalne przemówienia radiowe, przedruki z gazet.

Źródło: DSH

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW