Fizyka wysokich energii i technika eksperymentu
Strategia rozwoju POB Fizyka wysokich energii i technika eksperymentu na lata 2022-2026
Skład Rady Naukowej oraz kontakt>>>
Przykładowe aktywności:
Podsumowanie trzech lat działalności POB Fizyka wysokich energii i technika eksperymentu
Data publikacji: 22.06.2023
Najważniejsze wydarzenia
Eksperyment ALICE: postępy w badaniach
Data publikacji: 08.10.2021
Naukowcy z Wydziału Fizyki opublikowali w czasopiśmie Physics Letters B najświeższe wyniki swoich badań nad zmianami charakterystyki oddziaływania silnego między materią zwykłą a materią dziwną.
Konsolidacja kierowniczej roli PW w programie badań atomów antyprotonowych w eksperymencie AEgIS w CERN
Data publikacji: 22.09.2021
Międzynarodowa kolaboracja eksperymentu AEgIS w CERN nominowała doktora Georgy’ego Kornakova, adiunkta na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej, na stanowisko Convenership for Physics with Antiprotonic Atoms. Pozycja ta jest współdzielona wspólnie z doktorem Giovannim Cerchiari z Uniwersytetu w Innsbrucku. Nominacja ta umacnia pozycję lidera zespołu PW w eksperymencie AEgIS.
Eksperyment NA61/SHINE, czyli jak polscy naukowcy podbijają międzynarodowy projekt
Data publikacji: 16.02.2021
Fizyka zderzeń ciężkich jonów jest dziedziną, której celem jest poznanie charakteru oddziaływań silnych. Ponieważ nie jest możliwe wyizolowanie pojedynczego ładunku kolorowego, priorytetem stało się opisanie diagramu fazowego silnie oddziałującej materii. Pojedynczy pomiar eksperymentalny nie jest wystarczający, aby taką strukturę zdefiniować. Stąd konieczność przeprowadzenia wielu różnych analiz z wielu dziedzin, gdzie każda z nich daje część odpowiedzi. Duży wkład w prowadzone prace mają naukowcy z Politechniki Warszawskiej.
Badanie zderzeń ciężkich jonów krokiem do zrozumienia ewolucji wczesnego Wszechświata
Data publikacji: 15.01.2021
W ramach realizacji grantu badawczego, otrzymanego w konkursie FWEiTE-1, zespół z Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej podjął się zbadania geometrii i dynamiki zderzeń ciężkich jonów metodami femtoskopii korelacyjnej w ścisłej współpracy z naukowcami z całego świata w ramach eksperymentów STAR (RHIC), HADES (SIS-18) i CBM (SIS-100). W swojej pracy badacze szczególnie skupiają się na analizie diagramu fazowego chromodynamiki kwantowej (QCD) w dotąd niezbadanym obszarze, czyli zderzeń ciężkich jonów w niesprawdzonym dotąd zakresie energii zderzenia rzędu kilku lub kilkudziesięciu gigaelektronowoltów (GeV).
Ujawnienie silnej interakcji między hadronami w LHC - publikacja w "Nature"
Data publikacji: 10.12.2020
Zespół naukowców pracujących przy eksperymencie ALICE w Wielkim Zderzaczu Hadronów w CERN opublikował w prestiżowym czasopiśmie naukowym „Nature” wnioski z wyników swoich badań. Wśród osób zaangażowanych w ten projekt są również naukowcy związani z CB Fizyka wysokich energii i technika eksperymentu.
PW pełnoprawnym członkiem eksperymentu AEgIS
Data publikacji: 16.11.2020
Antihydrogen Experiment: Gravity, Interferometry, Spectroscopy (AEgIS) ma na celu zmierzenie grawitacyjnego spadku wiązki impulsowej antywodoru. Pod koniec października Politechnika Warszawska oficjalnie dołączyła do międzynarodowej grupy naukowców, którzy pracują nad tym eksperymentem. Projekt wpierany jest przez POB Fizyka wysokich energii i techniki eksperymentu (POB HEP).
Kwestionariusz Przewodniczącego Centrum Badawczego POB – Fizyka wysokich energii i technika eksperymentu
Data publikacji: 16.07.2020
O wysokim poziomie naukowym projektów złożonych do konkursu FWEiTE-1, o roli POB HEP w rozwoju przemysłowym polskich przedsiębiorstw oraz o planach na najbliższe kilka lat opowiada Przewodniczący POB HEP, profesor Adam Kisiel.