Mieszkanie Plus na bazie innowacji. Rusza konkurs dla studentów

W dniu 29 czerwca 2017 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ogłoszone zostały założenia konkursu dla studentów „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”.

- Aktywne włączenie się uczelni wyższych w realizację programu Mieszkanie Plus to ważny impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym - uważa Jarosław Gowin, wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że poprzez kształtowanie zapotrzebowania na innowacyjne produkty i zapewnianie precyzyjnie zaprojektowanych impulsów prorozwojowych program Mieszkanie Plus może nie tylko osiągnąć swój podstawowy cel - czyli budowę dostępnych cenowo mieszkań dla polskich rodzin - ale też przełamywać bariery technologiczne w całej gospodarce.

- Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus, to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu - podkreślił Jarosław Gowin, wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Stanowi część szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości. Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych - do epoki nowoczesnych technologii, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin przemawia na Wydziale Architektury PW/fot. BPW

Prace w konkursie będą rozwinięciem jednego z wątków przewodnich. Dotyczą one m.in. tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii; oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji i zmiany wrażliwości użytkowników mieszkań.

- Inicjatywa budownictwa dostępnego wpisuje się w politykę społeczną państwa, której głównym zadaniem jest przecież pomoc skierowana do polskich rodzin - zaakcentował prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej. - Ogłoszony konkurs stanowi również część misji odpowiedzialności społecznej realizowanej przez naszą uczelnię.

Konkurs ma charakter ideowy. Do udziału w nim zaproszeni są studenci pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, pracujący samodzielnie lub w zespołach. Ze względu na charakter zadania, konkurs skierowany jest głównie do osób studiujących na wydziałach architektury, lecz jest otwarty na uczestników innych kierunków.

- Do debaty publicznej, jaka toczy się wokół programu Mieszkanie Plus, pragniemy włączyć głos studentów zainteresowanych architekturą i urbanistyką - stwierdził prof. Jan Słyk, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. - W ramach konkursu pytamy nie o zmagania z realiami procesu budowlanego lecz o czystą, idealistyczną wizję jutra. Chcemy, aby plon konkursu stanowił intelektualny impuls dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych.

Na Wydziale Architektury PW głos zabrał również Mirosław Barszcz, Prezes Zarządu BGK Nieruchomości/fot. BPW

Konkurs dla studentów to kolejna inicjatywa po ogłoszonym w marcu br. otwartym konkursie architektonicznym na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus. W ramach konkursu na dom modelowy zgłoszonych zostało 75 prac. Wyniki pierwszego etapu ogłoszone zostaną 30 czerwca, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.

- Mieszkania projektowane w nowych technologiach to wielkie wyzwanie dla projektujących - powiedział Grzegorz Muszyński, Członek Zarządu BGK Nieruchomości S.A. - Dlatego w ramach programu Mieszkanie Plus zainicjowaliśmy szeroko zakrojoną debatę nt. wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Konkurs dla studentów jest elementem naszej strategii pozyskiwania z rynku nowatorskich pomysłów dla naszych projektów.

Wszystkie tematy przewodnie konkursu dla studentów będą rozpatrywane w kontekście budownictwa dostępnego cenowo, ze szczególnym uwzględnieniem możliwej optymalizacji kosztów oraz wykorzystania nowoczesnych i innowacyjnych technologii, gwarantujących wysoką jakość i trwałość mieszkań.

Szczegóły dostępne na www.bgkn.pl.

Zdjęcia: Biuletyn PW