Rozstrzygnięcie konkursu „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”

W uroczystości wręczenia nagród udział wzięli: dr Piotr Dardziński, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW, prof. Jan Słyk, Dziekan WA, prof. Andrzej Garbacz, Dziekan WIL oraz Włodzimierz Stasiak, Wiceprezes BGK Nieruchomości.

- Realizacja rządowego programu mieszkaniowego jest wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym. Dlatego cieszę się, że w dyskusję o wizji dostępnego cenowo budownictwa mieszkaniowego tak licznie włączyli się młodzi profesjonaliści – studenci, doktoranci i absolwenci uczelni wyższych - powiedział dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas wręczenia nagród laureatom konkursu „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”.

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego"/fot. Biuletyn PW

Nagrody i wyróżnienia za projekty będące śmiałymi wizjami środowiska mieszkaniowego przyszłości odebrało blisko 40 laureatów konkursu. Jego celem było poszerzenie dyskusji o budownictwie dostępnym i zaproszenie do niej reprezentantów młodego pokolenia.

- Inicjatywa Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana przy wsparciu Fundacji BGK, jest doskonałym przykładem synergii pomiędzy światem nauki i biznesu - podkreślił wiceminister Piotr Dardziński. - Gratuluję laureatom konkursu, wierząc, że prawdziwymi zwycięzcami tego przedsięwzięcia będzie całe młode pokolenie Polaków, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zyska dostęp do nowoczesnych mieszkań w przystępnej cenie.

W kategorii „Budowanie społeczności w erze informacyjnej” wygrał projekt Jacka Markusiewicza i Karoliny Ostrowskiej-Wawryniuk/fot. Biuletyn PW

Do konkursu wpłynęło 165 prac. Jury złożone m.in. z przedstawicieli środowiska akademickiego i branżowego oceniało prace w czterech obszarach tematycznych związanych z architekturą, urbanistyką, nowoczesnymi technologiami budowlanymi i cyfryzacją otoczenia mieszkaniowego.

- Postawiliśmy przed uczestnikami konkursu niełatwe zadanie syntetycznego przedstawienia autorskiej wizji dostępnego budownictwa - stwierdził prof. Jan Słyk, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej - Duża liczba nadesłanych projektów sprawia, że dyskusja na temat wizji „domu jutra” staje się ciekawsza, a spektrum prezentowanych poglądów - bardzo szerokie. Liczę na to, że głos młodego pokolenia będzie impulsem dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych.

Laureatem konkursu w kategorii „Technologie przyszłości” został Jarosław Wiśniewski/fot. Biuletyn PW

W kategorii „Osiedle społeczności jutra” nagrodzono projekt Alicji Wieczorkiewicz i Aleksandry Kozłowskiej. Laureatem konkursu w kategorii „Technologie przyszłości” został Jarosław Wiśniewski. W kategorii „Budowanie społeczności w erze informacyjnej” najlepszą pracą okazał się projekt Jacka Markusiewicza i Karoliny Ostrowskiej- Wawryniuk. Sąd konkursowy nie przyznał głównej nagrody w kategorii „Modelowy dom i mieszkanie”.

- Pozyskiwanie nowatorskich rozwiązań architektonicznych i budowlanych jest częścią strategii naszej spółki - zaznaczył Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości. - Chcemy przenieść się z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych do epoki nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla osób słabiej uposażonych. Sięgnięcie po pomysły ludzi młodych jest ważnym krokiem w tym kierunku.

W kategorii „Osiedle społeczności jutra” nagrodzono projekt Alicji Wieczorkiewicz i Aleksandry Kozłowskiej/fot. Biuletyn PW

Poza głównymi nagrodami, w konkursie przyznano także 15 wyróżnień I i II stopnia oraz 7 wyróżnień honorowych. Fundatorem nagród o łącznej puli 70 tys. zł jest Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego.

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego" odbyła się 16 stycznia 2018 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Lista laureatów konkursu Dom Jutra. Model budownictwa dostępnego

Zdjęcie w zajawce: BPI PW