Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / IX Komersz Polski i Kongres Polskich Korporacji Akademickich

IX Komersz Polski i Kongres Polskich Korporacji Akademickich

24 października br. miały miejsce wydarzenia, które zorganizowano dla uczczenia 100-lecia działalności ruchu korporacyjnego w Warszawie. W jubileuszowe obchody włączyła się Politechnika Warszawska.

IX Komersz Polski jest największym w kraju, dorocznym spotkaniem korporacji akademickich. W tym roku wydarzenie zorganizowano z inicjatywy warszawskiej Korporacji Sarmatia.

Zjazd zgromadził ponad stu trzydziestu delegatów z szesnastu korporacji działających w ośrodkach akademickich w całej Polsce. Istotnym punktem obchodów był Kongres Polskich Korporacji Akademickich, który odbył się w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej. W trakcie obrad omawiano zagadnienia związane z funkcjonowaniem polskich korporacji akademickich, ich współpracą z uczelniami, działalnością naukową, proobronnościową oraz sportową.

Posiedzenie Kongresu Polskich Korporacji Akademickich w Sali Senatu PW/fot. A. Rostocki

Wieczorem, po Mszy świętej w kościele Św. Anny i złożeniu wieńca pod znajdującą się na Placu Zamkowym tablicą upamiętniającą poległych korporantów, delegaci uczestniczyli w uroczystym Komerszu Polskim w Domu Polonii przy Krakowskim Przedmieściu.

Korporacja Akademicka Sarmatia była pierwszym studenckim stowarzyszeniem zarejestrowanym już w 1915 r. przy Politechnice Warszawskiej i funkcjonuje do dnia dzisiejszego skupiając w swoich szeregach również studentów i absolwentów innych warszawskich uczelni.

Podobne materiały:

Tradycje polskiego ruchu akademickiego. Seminarium Uczelniane
Korporacja Akademicka Sarmatia strażnikiem tradycji 3 Batalionu Pancernego AK „Golski”
Politechnika uczciła pamięć bohaterów Powstania Warszawskiego

Opracowanie: BPW na podstawie materiałów K! Sarmatia
Zdjęcia: K! Sarmatia/A. Rostocki, Jacek Persa

Kogo szczęście wyniesie, niech się upaść boi.

Mikołaj Rej

Wystawa akwareli Ewy Anny Wasiutyńskiej

9 Forum Rozwoju Mazowsza

09:30 - 18 Paź 15:00