Biuletyn PW / Wydarzenia / Obchody 100-lecia Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

Obchody 100-lecia Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej

W dniach 1-3 lipca 2016 r. Wydział Architektury PW obchodził jubileusz 100-lecia istnienia, który spinał klamrą osiągnięcia minionych dekad ze współczesnością. Uroczystości otworzył prof. Stefan Wrona, Dziekan WA PW.

Wydział Architektury Politechniki Warszawskiej powstał już w roku 1915, korzystając początkowo z pomieszczeń Akademii Sztuk Pięknych na Powiślu. Rok później architekci przenieśli się do budynku przy ulicy Koszykowej 55, gdzie Wydział do dziś ma swoją siedzibę. Pierwsze zajęcia w tym gmachu odbyły się pod końcem października 1916 r. Wśród absolwentów WA PW znajdują się m.in. Stefan Kuryłowicz, Lucjan Korngold czy Konrad Kucza-Kuczyński.  

Fotogaleria uroczystości 100-lecia Wydziału Architektury PW

W jubileuszowym liście, który prof. Stefan Wrona, Dziekan Wydziału Architektury skierował do społeczności akademickiej PW czytamy m.in.: - Ze wzruszeniem wspominamy tych, którzy odeszli, a bez których Wydział nie osiągnąłby swojego wyjątkowego charakteru i pozycji. Pamiętając o przeszłości wybiegamy w przyszłość, mając nadzieję, że nasz Wydział w procesie ciągłych przemian podążać będzie nieprzerwanie ścieżką różnorodności i rozwoju.

Przemówienie okolicznościowe prof. Stefana Wrony, Dziekana Wydziału Architektury PW/fot. Biuletyn PW

Rektor Politechniki Warszawskiej prof. Jan Szmidt w swoim wystąpieniu na Wydziale Architektury zwrócił uwagę, że: - Wydział zapisał się złotymi zgłoskami nie tylko w historii naszej Uczelni. I dodał: - Bez architektury nie da się żyć, bowiem trudno sobie wyobrazić jakąkolwiek Uczelnię techniczną bez wydziałów, które humanizują nasze życie. Pokolenia studentów i absolwentów stworzyły tutaj elitarną enklawę, gdzie skupia się wiele wybitnych umysłów, decydujących o tym, że jest nam dobrze w otaczającej nas przestrzeni.

Jubileuszowym obchodom Wydziału Architektury towarzyszyły różnego rodzaju imprezy okolicznościowe m.in. wycieczki i spotkania w gronie absolwentów. Na dziedzińcu Wydziału została otwarta wystawa „Gest i Obowiązek”, która w telegraficznym skrócie prezentowała na planszach najważniejsze wydarzenia i osiągnięcia ze stuletniej historii WA PW. Autorem ekspozycji jest prof. Sławomir Gzell.

Zdjęcia: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Ważne jest,
by nigdy nie przestać pytać.
Wielki płomień
rodzi się z małej iskry

Dante

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Komunikacji i Promocji Politechniki Warszawskiej

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Komunikacji i Promocji.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI