Brytyjski miliarder James Dyson czeka na przełomowe projekty

Młodzi polscy inżynierowie ponownie mogą wystartować w konkursie o Nagrodę Jamesa Dysona. W ubiegłym roku nagrodę krajową zdobył projektXTRUDE ZERO, autorstwa studentów PW i Uniwersytetu w Edynburgu.

Studenci i absolwenci kierunków związanych z inżynierią i projektowaniem mogą zgłaszać wynalazki i nowatorskie konstrukcje, które rozwiązują praktyczne problemy z życia codziennego do 6 lipca.

Najpierw zgłoszone projekty są oceniane na poziomie krajowym. W każdym kraju biorącym udział w konkursie zostaje wyłoniony jeden projekt zwycięski i przyznawane są dwa wyróżnienia. Spośród zwycięzców krajowych zespół inżynierów firmy Dyson dokonuje selekcji 20 zgłoszeń, które przejdą do ścisłego finału.

Zwycięzcy etapu międzynarodowego wybrani przez sir Jamesa Dysona otrzymają nagrodę pieniężną w wysokości do 162 tys. zł. Autorzy projektów, które okażą się najlepsze na poziomie krajowym, otrzymają 27 tys. zł.

Zdobywcę nagrody głównej oraz dodatkowej nagrody w kategorii zrównoważony rozwój wybierze osobiście James Dyson. Nazwiska laureatów zostaną ogłoszone 16 listopada br.

W ubiegłym roku nagrodę krajową zdobył projekt XTRUDE ZERO, autorstwa studentów Politechniki Warszawskiej i Uniwersytetu w Edynburgu. Laureaci zaprojektowali dostępną publicznie maszynę, która dezynfekuje i poddaje recyklingowi zużyte 3-warstwowe maseczki chirurgiczne, zamieniając je w polimerowy granulat wielokrotnego użytku.

Szczegółowe informacje o konkursie i formularz zgłoszeniowy dostępne są TUTAJ>>

Powiązany materiał:
Student PW z nagrodą i pomysłem na recykling zużytych maseczek

Źródło: www.jamesdysonaward.org