Biuletyn PW / Konkursy / Mieszkanie Plus na bazie innowacji. Rusza konkurs dla studentów

Mieszkanie Plus na bazie innowacji. Rusza konkurs dla studentów

W dniu 29 czerwca 2017 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej ogłoszone zostały założenia konkursu dla studentów „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”.

- Aktywne włączenie się uczelni wyższych w realizację programu Mieszkanie Plus to ważny impuls do rozwoju innowacyjnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym - uważa Jarosław Gowin, wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczestnicy spotkania podkreślali, że poprzez kształtowanie zapotrzebowania na innowacyjne produkty i zapewnianie precyzyjnie zaprojektowanych impulsów prorozwojowych program Mieszkanie Plus może nie tylko osiągnąć swój podstawowy cel - czyli budowę dostępnych cenowo mieszkań dla polskich rodzin - ale też przełamywać bariery technologiczne w całej gospodarce.

- Inicjatywa Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana w ramach programu Mieszkanie Plus, to doskonały przykład synergii pomiędzy światem nauki i biznesu - podkreślił Jarosław Gowin, wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. - Stanowi część szerokiego wsparcia dla rodzimego ekosystemu innowacji, start-upów i przedsiębiorczości. Chcemy przenieść polski rynek mieszkaniowy z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych - do epoki nowoczesnych technologii, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla słabiej uposażonych rodzin.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, wicepremier Jarosław Gowin przemawia na Wydziale Architektury PW/fot. BPW

Prace w konkursie będą rozwinięciem jednego z wątków przewodnich. Dotyczą one m.in. tworzenia modelowej urbanistyki; poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w sferze funkcjonalnej, użytkowej i przestrzennej; rozwoju trwałych i dostępnych cenowo technologii; oraz wykorzystania nowych pomysłów wynikających z cyfryzacji i zmiany wrażliwości użytkowników mieszkań.

- Inicjatywa budownictwa dostępnego wpisuje się w politykę społeczną państwa, której głównym zadaniem jest przecież pomoc skierowana do polskich rodzin - zaakcentował prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej. - Ogłoszony konkurs stanowi również część misji odpowiedzialności społecznej realizowanej przez naszą uczelnię.

Konkurs ma charakter ideowy. Do udziału w nim zaproszeni są studenci pierwszego, drugiego oraz trzeciego stopnia, pracujący samodzielnie lub w zespołach. Ze względu na charakter zadania, konkurs skierowany jest głównie do osób studiujących na wydziałach architektury, lecz jest otwarty na uczestników innych kierunków.

- Do debaty publicznej, jaka toczy się wokół programu Mieszkanie Plus, pragniemy włączyć głos studentów zainteresowanych architekturą i urbanistyką - stwierdził prof. Jan Słyk, Dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. - W ramach konkursu pytamy nie o zmagania z realiami procesu budowlanego lecz o czystą, idealistyczną wizję jutra. Chcemy, aby plon konkursu stanowił intelektualny impuls dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych.

Na Wydziale Architektury PW głos zabrał również Mirosław Barszcz, Prezes Zarządu BGK Nieruchomości/fot. BPW

Konkurs dla studentów to kolejna inicjatywa po ogłoszonym w marcu br. otwartym konkursie architektonicznym na dom modelowy w programie Mieszkanie Plus. W ramach konkursu na dom modelowy zgłoszonych zostało 75 prac. Wyniki pierwszego etapu ogłoszone zostaną 30 czerwca, a ogłoszenie zwycięzców nastąpi 12 września.

- Mieszkania projektowane w nowych technologiach to wielkie wyzwanie dla projektujących - powiedział Grzegorz Muszyński, Członek Zarządu BGK Nieruchomości S.A. - Dlatego w ramach programu Mieszkanie Plus zainicjowaliśmy szeroko zakrojoną debatę nt. wykorzystania innowacyjnych rozwiązań w budownictwie mieszkaniowym. Konkurs dla studentów jest elementem naszej strategii pozyskiwania z rynku nowatorskich pomysłów dla naszych projektów.

Wszystkie tematy przewodnie konkursu dla studentów będą rozpatrywane w kontekście budownictwa dostępnego cenowo, ze szczególnym uwzględnieniem możliwej optymalizacji kosztów oraz wykorzystania nowoczesnych i innowacyjnych technologii, gwarantujących wysoką jakość i trwałość mieszkań.

Szczegóły dostępne na www.bgkn.pl.

Zdjęcia: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW