Biuletyn PW / Konkursy / Rozstrzygnięcie konkursu „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”

Rozstrzygnięcie konkursu „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”

W uroczystości wręczenia nagród udział wzięli: dr Piotr Dardziński, Wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW, prof. Jan Słyk, Dziekan WA, prof. Andrzej Garbacz, Dziekan WIL oraz Włodzimierz Stasiak, Wiceprezes BGK Nieruchomości.

- Realizacja rządowego programu mieszkaniowego jest wielkim wyzwaniem cywilizacyjnym. Dlatego cieszę się, że w dyskusję o wizji dostępnego cenowo budownictwa mieszkaniowego tak licznie włączyli się młodzi profesjonaliści – studenci, doktoranci i absolwenci uczelni wyższych - powiedział dr Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, podczas wręczenia nagród laureatom konkursu „Dom jutra. Model budownictwa dostępnego”.

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego"/fot. Biuletyn PW

Nagrody i wyróżnienia za projekty będące śmiałymi wizjami środowiska mieszkaniowego przyszłości odebrało blisko 40 laureatów konkursu. Jego celem było poszerzenie dyskusji o budownictwie dostępnym i zaproszenie do niej reprezentantów młodego pokolenia.

- Inicjatywa Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej i BGK Nieruchomości S.A., realizowana przy wsparciu Fundacji BGK, jest doskonałym przykładem synergii pomiędzy światem nauki i biznesu - podkreślił wiceminister Piotr Dardziński. - Gratuluję laureatom konkursu, wierząc, że prawdziwymi zwycięzcami tego przedsięwzięcia będzie całe młode pokolenie Polaków, które dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zyska dostęp do nowoczesnych mieszkań w przystępnej cenie.

W kategorii „Budowanie społeczności w erze informacyjnej” wygrał projekt Jacka Markusiewicza i Karoliny Ostrowskiej-Wawryniuk/fot. Biuletyn PW

Do konkursu wpłynęło 165 prac. Jury złożone m.in. z przedstawicieli środowiska akademickiego i branżowego oceniało prace w czterech obszarach tematycznych związanych z architekturą, urbanistyką, nowoczesnymi technologiami budowlanymi i cyfryzacją otoczenia mieszkaniowego.

- Postawiliśmy przed uczestnikami konkursu niełatwe zadanie syntetycznego przedstawienia autorskiej wizji dostępnego budownictwa - stwierdził prof. Jan Słyk, dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej - Duża liczba nadesłanych projektów sprawia, że dyskusja na temat wizji „domu jutra” staje się ciekawsza, a spektrum prezentowanych poglądów - bardzo szerokie. Liczę na to, że głos młodego pokolenia będzie impulsem dla dalszych działań badawczych i realizacyjnych.

Laureatem konkursu w kategorii „Technologie przyszłości” został Jarosław Wiśniewski/fot. Biuletyn PW

W kategorii „Osiedle społeczności jutra” nagrodzono projekt Alicji Wieczorkiewicz i Aleksandry Kozłowskiej. Laureatem konkursu w kategorii „Technologie przyszłości” został Jarosław Wiśniewski. W kategorii „Budowanie społeczności w erze informacyjnej” najlepszą pracą okazał się projekt Jacka Markusiewicza i Karoliny Ostrowskiej- Wawryniuk. Sąd konkursowy nie przyznał głównej nagrody w kategorii „Modelowy dom i mieszkanie”.

- Pozyskiwanie nowatorskich rozwiązań architektonicznych i budowlanych jest częścią strategii naszej spółki - zaznaczył Włodzimierz Stasiak, wiceprezes BGK Nieruchomości. - Chcemy przenieść się z epoki mieszkań budowanych z użyciem drogich technologii i w efekcie dostępnych tylko dla najbogatszych do epoki nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą budować wysokiej jakości mieszkania dostępne także dla osób słabiej uposażonych. Sięgnięcie po pomysły ludzi młodych jest ważnym krokiem w tym kierunku.

W kategorii „Osiedle społeczności jutra” nagrodzono projekt Alicji Wieczorkiewicz i Aleksandry Kozłowskiej/fot. Biuletyn PW

Poza głównymi nagrodami, w konkursie przyznano także 15 wyróżnień I i II stopnia oraz 7 wyróżnień honorowych. Fundatorem nagród o łącznej puli 70 tys. zł jest Fundacja BGK im. J. K. Steczkowskiego.

Uroczystość wręczenia nagród w konkursie "Dom jutra. Model budownictwa dostępnego" odbyła się 16 stycznia 2018 roku na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Lista laureatów konkursu Dom Jutra. Model budownictwa dostępnego

Zdjęcie w zajawce: BPI PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Milczenie - przyjaciel, który nigdy nie zdradza

Konfucjusz

"

3
Wrz

Warsaw Spacetime Conference

00:00 - 4 Wrz 00:00

16
Paź

Nadzwyczajny Zjazd Fizyków Polskich

00:00 - 18 Paź 00:00

20
Paź

Inżynieria Ruchu Lotniczego 2020

10:00 - 21 Paź 13:00

23
Paź

Forum Inżynierów Przyszłości

00:00 - 25 Paź 00:00

29
Paź

Targi CSR

09:00 - 17:00

2
Lip

Forum Budowlane 2021

00:00 - 3 Lip 00:00

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW

Logo Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego