Biuletyn PW / Kultura i Tradycja / O Generale Józefie Hallerze w ramach cyklu wykładów poświęconych Niepodległej

O Generale Józefie Hallerze w ramach cyklu wykładów poświęconych Niepodległej

Postać Józefa Hallera była tematem drugiego seminarium z cyklu wykładów poświęconych 100-leciu odzyskania niepodległości. Spotkanie odbyło się w Politechnice Warszawskiej 7 maja 2019 r., a po nim w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie uroczyście odsłonięto popiersie Generała.

W imieniu organizatorów spotkanie poprowadził prof. dr hab. inż. Mirosław Nader - Wiceprzewodniczący Komitetu Programowo-Organizacyjnego obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

W wydarzeniu uczestniczyła rodzina Generała Hallera, przedstawiciele organizatorów: Politechniki Warszawskiej, Parafii Najświętszego Zbawiciela, Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” PW oraz Archikonfraterni Literackiej, a także liczne grono osób zainteresowanych tematyką historyczną.

Seminarium poprzedził występ grupy muzycznej pod dyrekcją ojca Ireneusza Wybraniaka (Zakon Paulinów), która pieśniami, m.in. wykonaniem „Roty”, wprowadziła słuchaczy w patriotyczny nastrój.

Wykład pt. „Generał Józef Haller - patriota, żołnierz, polityk” wygłosił prof. dr. hab. Tomasz Panfil. Historyk i profesor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oprócz postaci Generała przypomniał również sylwetki innych ojców niepodległości. Podczas seminarium mówił m.in. o Armii Polskiej we Francji, zwanej też Armią Hallera lub od kolorów mundurów - Błękitną Armią, a także o zaślubinach Polski z morzem, których w sposób symboliczny dokonał Generał Haller, wrzucając pierścień do Morza Bałtyckiego.

Po wykładzie w Kościele Najświętszego Zbawiciela w Warszawie odbyła się uroczysta msza święta pod przewodnictwem ks. gen. bryg. Sławomira Żarskiego, podczas której odsłonięto popiersie Generała Józefa Hallera.

Do 12 maja br. w kościele obejrzeć można wystawę „Generał Józef Haller i jego żołnierze”, przygotowaną w ramach projektu edukacyjnego „100 x 100” realizowanego przez Muzeum Niepodległości.

Fotogaleria wydarzenia

Projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości

Zdjęcia: Biuletyn PW

Mierz siłę na zamiary,