Klasyfikacja generalna Akademickich Mistrzostw Polski 2014

Skończył się kolejny rok akademicki. Wraz z nim nadszedł czas podsumowań imprez sportowych w ramach Akademickich Mistrzostw Polski. Znamy już wyniki klasyfikacji generalnej i miejsce Politechniki Warszawskiej.

Rywalizacja objęła wiele dyscyplin sportowych, których rezultaty ostatecznie złożyły się na klasyfikację AMP-ów za sezon 2013/2014. W tym zestawieniu Politechnika Warszawska uplasowała się na siódmej pozycji wyprzedzając m.in. Politechnikę Wrocławską, czy Uniwersytet Jagielloński. Klasyfikacja objęła 154 uczelnie w tym również Akademie Wychowania Fizycznego. Poniżej załączamy pierwszą piętnastkę zestawienia Akademickich Mistrzostw Polski.

Klasyfikacja generalna 2014

1. Uniwersytet Warszawski 2233,5
  2. Akademia Górniczo - Hutnicza w Krakowie 2156
  3. Politechnika Gdańska 2072,5
  4. Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu 2040
  5. Politechnika Śląska w Gliwicach 1997
  6. Akademia Wychowania Fizycznego w Katowicach 1941,5
  7. Politechnika Warszawska 1928,5
  8. Politechnika Poznańska 1915,5
  9. Politechnika Łódzka 1913
  10. Uniwersytet Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie 1894
  11. Uniwersytet Gdański 1795
  12. Uniwersytet Jagielloński w Krakowie 1762,5
  13. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie 1733
  14. Politechnika Wrocławska 1729,5
  15. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie 1646

Akademickie Mistrzostwa Polski mają formułę jednoroczną i obejmują czterdzieści jeden dyscyplin, dla których prowadzona jest klasyfikacja drużynowa. Ponad połowa z nich, z dominującą przewagą sportów zespołowych, rozgrywana jest w systemie eliminacyjnym. Oznacza to, że do występu w finale wymagane jest przejście jednego lub dwóch etapów eliminacji. Pozostałe dyscypliny (głównie w sportach indywidualnych) rozgrywane są w formule jednych zawodów obejmujących zainteresowane uczelnie z całego kraju.

Zdobycie największej liczby punktów w trzydziestu najlepszych startach skutkuje przyznaniem tytułu Akademickiego Mistrza Polski. Zwycięstwo w jednej z dyscyplin upoważnia zaś uczelnię do udziału w Akademickich Mistrzostwach Europy (o ile EUSA - Europejska Federacja Sportu Akademickiego - organizuje zawody w tej dyscyplinie).

Źródło: www.ampy.pl; www.azs.pl