Membrany metalowe z jednej warstwy atomowej

Badaczom udało się po raz pierwszy wytworzyć wolnostojące membrany metalowe, składające się tylko z jednej warstwy atomowej, stabilne w normalnych warunkach otoczenia.  

Osiągnięcie jest wynikiem pracy zespołu badaczy z Niemiec (Instytut Leibniza Fizyki Ciała Stałego w Dreźnie, Uniwersytet Techniczny w Dreźnie), Polski (Centrum Materiałów Polimerowych i Węglowych Polskiej Akademii Nauk w Zabrzu) i Korei Południowej (Centrum Fizyki Zintegrowanych Struktur i Instytut Nauk Podstawowych na Uniwersytecie Sungkyunkwan w Suwon).

- W celu otrzymania jednoatomowej, metalicznej membrany wykorzystano poruszanie się atomów żelaza na powierzchni grafenu podczas naświetlania przez wiązkę elektronów wewnątrz transmisyjnego mikroskopu elektronowego (TEM). W momencie, w którym wolne atomy Fe napotykały pory znajdujące się w strukturze grafenowej grafenowej, zaczynały je wypełniać tworząc charakterystyczne membrany. Zauważono, że atomy żelaza, które przeniosły się w strukturę porów tworzą krystaliczną formę żelaza o kwadratowej sieci krystalicznej – czytamy w materiałach przygotowanych przez CMPW PAN.

Rezultaty badań zespołu zostały opublikowane w wydaniu magazynu Science z 14 marca. Według badaczy dwuwymiarowe membrany żelaza mogłyby znaleźć zastosowanie w elektronice, fotonice i w magnetycznych nośnikach pamięci.
Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć TUTAJ.

Źródło: CMPW PAN