Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / 10 lat akcji Dziewczyny na Politechniki!

10 lat akcji Dziewczyny na Politechniki!

8 marca br. w Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zainicjowano jubileuszową akcję Dziewczyny na Politechniki!, w ramach której 30 marca odbędzie się Ogólnopolski Dzień Otwarty dla Dziewczyn.

Akcje: Dziewczyny na Politechniki! i Dziewczyny do ścisłych! zainicjowane zostały przez Konferencję Rektorów Polskich Uczelni Technicznych i Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Oba wydarzenia za najważniejszy cel stawiają sobie przełamywanie stereotypów w myśleniu i zachęcanie uczennic szkół ponadgimnazjalnych do podejmowania studiów technicznych i ścisłych.

Relacja z akcji w Politechnice Warszawskiej

Jak zauważyła obecna na konferencji w Politechnice Warszawskiej minister Elżbieta Rafalska z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej: - Kobiety po studiach na kierunkach ścisłych lepiej odnajdują się na rynku pracy.

Otwarcie konferencji Dziewczyny na Politechniki!/fot. Biuletyn PW

O kampanii

Kampania Dziewczyny na Politechniki! w roku 2017 świętuje swoje dziesięciolecie. Idea projektu narodziła się w roku 2006, a inspiracją dla niej była niemiecka inicjatywa Girl’s Day. Jak potwierdza raport Kobiety na politechnikach 2007-2017 w ciągu ostatnich 10 lat akcji Dziewczyny na Politechniki! udział dziewczyn na uczelniach technicznych wzrósł z 30% do 37% i wciąż się zwiększa. W tym samym czasie udział kobiet wśród doktorantów na uczelniach technicznych wzrósł prawie o 8%. Oznacza to, że studia na politechnikach wybierają coraz częściej utalentowane maturzystki. Wobec trwającego od 2006 r., a spowodowanego względami demograficznymi, uczelnie techniczne okazały się być jedynymi, obok mundurowych, które odnotowały w ostatnich 10 latach wzrost liczby studentów - i to wyłącznie kobiet. Od roku 2007 liczba dziewczyn na uczelniach technicznych wzrosła w Polsce o ponad 8 tysięcy, a mężczyzn, w tym samym czasie spadła o ponad 34 tysiące. - Najwyraźniej zasób ukryty w otoczeniu, jakim były dziewczyny, które mogły iść na politechniki - ale z jakichś kulturowych czy też społecznych powodów nie szły - udało się w końcu uruchomić - powiedział prof. Jan Szmidt, Rektor PW i Przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Powitanie uczestników konferencji przez prof. Jana Szmidta, Rektora PW (z prawej strony) /fot. Biuletyn PW

Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn

Kulminacyjnym punktem akcji jest co roku Ogólnopolski Dzień Otwarty Dla Dziewczyn. W czwartek 30 marca br. studentki i absolwentki, spotkają się z uczennicami szkół ponadgimnazjalnych, aby opowiedzieć im o swojej ścieżce kariery i zawodowych fascynacjach. Jest to niepowtarzalna szansa dotknięcia tego, nad czym pracuje się na kierunkach technicznych i ścisłych. Studentki opowiedzą także o blaskach i cieniach studiowania w grupach z przewagą „pierwiastka męskiego”.

Szczegóły akcji w Politechnice Warszawskiej>>

IT for SHE

Z okazji jubileuszu Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” wraz z partnerami z branży technologicznej i innowacyjnej zdecydowała się powołać program wspierania studentek kierunków informatycznych IT for SHE, którego celem jest zwiększenie udziału kobiet w branży technologicznej poprzez pomoc studentkom kierunków informatycznych w wejściu na rynek pracy. Szczegóły: itforshe.pl.

Kadr z jubileuszowej prezentacji/fot. Biuletyn PW

Stypendia dla dziewczyn w nowych technologiach

8 marca w Politechnice Warszawskiej zainaugurowano również III edycję programu stypendialnego dla młodych kobiet wiążących swoją przyszłość z nowymi technologiami. Stypendystki otrzymają różnorodne wsparcie merytoryczne i finansowe. Znajdą się pod opieką Mentora lub Mentorki - doświadczonych pracowników firmy Intel. Otrzymają stypendium w wysokości 12 000 zł (brutto), które pokryje część wydatków, jakie ponoszą w związku ze studiami. Zostaną również zaproszone do udziału w programie stażowym - w gdańskim centrum badawczo-rozwojowym Intela (największym ośrodku R&D Intela w Europie). Szczegóły: stypendiadladziewczyn.pl.

Zdjęcia: Biuletyn PW

Przyszłość należy do lwów,
które umieją się śmiać

Zaratustra