Absolwent PW wśród astronautów ESA

Zdjęcie Pablo Álvarez Fernández

Pablo Álvarez Fernández /fot. ESA

Europejska Agencja Kosmiczna ESA po miesiącach rekrutacji, ogłosiła listę astronautów. Wśród wybranych znalazł się Pablo Álvarez Fernández, który w 2011 roku skończył studia magisterskie na Politechnice Warszawskiej, na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa.

Pablo Álvarez Fernández jest absolwentem Universidad de León w Hiszpanii, swoją edukację kontynuował na Politechnice Warszawskiej. W 2011 roku obronił na naszej uczelni pracę magisterską. Pracował w wielu programach lotniczych i kosmicznych tworzonych przez europejskie konsorcjum Airbus. Zajmował się m.in. rozwojem łazików ExoMars. Teraz znalazł się w gronie nowych europejskich astronautów, i to – co warto zaznaczyć – wśród sześciu osób z korpusu podstawowego. Mają one praktycznie zagwarantowane loty na Międzynarodową Stację Kosmiczną, a może nawet na jedną z misji księżycowych NASA realizowanych z udziałem ESA. Rekrutacja na nowych astronautów trwała od lutego 2021 roku. To wtedy ESA po raz pierwszy od 2008 roku ogłosiła nabór. W konkursie wzięło udział ponad 22 tysiące osób. Po wielu etapach rekrutacji wyłoniono 17 przyszłych astronautów.

Do korpusu astronautów zaproszono obywateli 11 krajów, wśród nich jest Polak. Dr Sławosz Uznański, który z wykształcenia jest inżynierem elektronikiem, studia ukończył na Politechnice Łódzkiej, naukę kontynuował na uniwersytetach w Nantes i Aix-Marseilles we Francji. Polski kandydat na astronautę pracuje w CERN – Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, gdzie do 2021 r. jest  głównym inżynierem dowodzącym w Wielkim Zderzaczu Hadronów. Jest tam odpowiedzialny za pracę największego akceleratora cząstek.

Lista astronautów na stronie ESA.