Powrót WUT Solar Boat z zawodów w Monako

Studencki zespół WUT Solar Boat Team z PW i SGH pomimo wielu przeciwności wziął udział w Mistrzostwach Świata Łodzi Solarnych Solar 1 Monte Carlo Cup. Studenci 10 lipca wrócili z Monako i  już myślą o budowie kolejnej łodzi oraz zwycięstwie w przyszłorocznych zawodach.

Studencka łódź solarna była budowana ponad rok. Członkowie zespołu już po jej pierwszych testach z nadzieją czekali na zawody licząc na zwycięstwo. Niestety kilka dni przed zawodami w trakcie transportu łodzi na ostatnie testy doszło do nieszczęśliwego wypadku w wyniku, którego jednostka doszczętnie spłonęła TUTAJ. Zespół konstrukcyjny nie poddał się jednak i już kilka godzin po nieszczęśliwym wypadku rozpoczął prace nad zastępczą łódką. W czasie pożaru wszystkie podzespoły elektroniczne znajdowały się poza łodzią, więc były gotowe do wykorzystania. Zespół miał też drugi kadłub, reszta została zrobiona od początku i dopasowana z tych elementów, które zostały w warsztacie po budowie właściwej łodzi. Choć brzmi to nieprawdopodobnie, studenci w zaledwie 3 dni zbudowali łódź, która wystartowała w zawodach.

Przed startem w slalomie/fot. WUT Solar Boat

- W pierwszym dniu Solar1 Monte Carlo Cup odbywały się inspekcje techniczne wszystkich łodzi, które decydowały o dopuszczeniu poszczególnych zespołów do zawodów. Mimo bardzo krótkiego czasu przygotowania zbudowaliśmy zastępczą jednostkę, która  pozytywnie przeszła inspekcje  elektryczne, konstrukcyjne i stateczności oraz spełniała wszystkie wymogi regulaminowe. Zostaliśmy dopuszczeni do udziału w zawodach - mówi kierownik projektu, Andrzej Gut z Politechniki Warszawskiej.

Podczas 3-dniowych zawodów zespół zmierzył się z drużynami z całego świata, m.in. z Holandii, Niemiec i USA. WUT Solar Boat Team nie zajął miejsca na podium, jednak startując w zawodach z zastępczą łodzią wykazał się niezłomną wolą walki i udowodnił, że nie warto poddawać się w nawet najbardziej kryzysowych sytuacjach. Mistrzostwa Solar1 to nie tylko współzawodnictwo, ale przede wszystkim promocja odnawialnych źródeł energii oraz wspieranie innowacyjnych działań. Autorzy projektu utożsamiają się z misją Solar1 i podkreślają, że udział w zawodach to dla nich nieocenione doświadczenie.

WUT Solar Boat Team w komplecie/fot. WUT Solar Boat

- Pomimo wszystkich przeciwności, które napotkaliśmy, nie poddaliśmy się nawet na chwilę. Każdy kolejny problem stanowił dla nas nowe wyzwanie i motywował do dalszej pracy. Jeszcze kilka dni przed wyjazdem do Monako, udział w zawodach wydawał się być nierealny, a zbudowanie nowej łodzi w 3 dni niemożliwe. Podczas udziału w Solar 1 Monte Carlo Cup zdobyliśmy cenne doświadczenie, które wykorzystamy podczas kontynuacji projektu – podkreśla lider zespołu Andrzej Gut.

WUT Solar Boat to skomplikowany i kosztochłonny projekt, jednak jego realizacja była możliwa dzięki finansowaniu ze środków UE w ramach programu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego „Generacja Przyszłości”. Głównym Partnerem projektu WUT Solar Boat jest Grupa Azoty. Dzięki współpracy z instytucjami i przedsiębiorstwami z branży, a także szeroko pojętym biznesem studenci będą mogli kontynuować projekt i zacząć budowę nowej łodzi, by w przyszłym roku walczyć o zwycięstwo.

Oficjalne filmy z zawodów TUTAJ

Podobne materiały: