Premiera elektrycznego bolidu PD1

Po dwóch latach intensywnej pracy studenci Politechniki Warszawskiej i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie tworzący zespół Proton Dynamic zaprezentowali swój pierwszy elektryczny bolid PD1. Premiera odbyła się 19 lipca 2019 r. na Wydziale Samochodów i Maszyn Roboczych PW.

PD1 cechuje lekkość. Jego waga bez kierowcy to 240 kg. Elektryczny silnik zapewnia maksymalną moc 80 kW, a za dostarczanie energii odpowiedzialne są litowo-jonowe ogniwa wysokoprądowe. Pojazd gwarantuje przyspieszenie poniżej 4s 0-100 km/h, a jego maksymalna prędkość wynosi 105 km/h. Co ciekawe, kierownica bolidu została wykonana w technologii druku 3D. Większość podzespołów zaprojektowali i wykonali sami studenci, przy wsparciu licznych sponsorów.

Jak podkreślają twórcy bolidu, dwa jego główne elementy, czyli magazyn energii i elektronika, mają służyć nie tylko napędzaniu maszyny. Przede wszystkim muszą one zapewnić bezpieczeństwo jego użytkownikowi. Niespełnienie tej normy dyskwalifikuje bolid z zawodów Formuły Student.

Premiera bolidu PD1 odbyła się na krótko przed tegorocznymi zawodami Formula Student Italy 2019, w których pojazd zadebiutuje. W 2018 r. studenci uczestniczyli już wprawdzie w zawodach tej serii, jednak jeszcze wtedy pojazd nie brał udziału w rywalizacji. Dzięki swojej obecności na imprezie, rozmowom z sędziami i obserwacjom zespół Proton Dynamic mógł poprawić swój projekt, zmodyfikować założenia, a w konsekwencji rozwinąć całe przedsięwzięcie.

Źródło i zdjęcie: BPiI PW