Biuletyn PW / Studenci Doktoranci Absolwenci / Studenci PW i PWr projektują środek transportu na miarę XXI w.

Studenci PW i PWr projektują środek transportu na miarę XXI w.

Prezentacja pomysłów polskich naukowców na kapsułę, konstrukcję tuby, czy wygląd dworca – to główne cele konferencji zorganizowanej przez Zespół HyperPoland. Wydarzenie odbyło się 26 stycznia 2017 r. w Instytucie Lotnictwa w Warszawie.

HyperPoland składa się ze studentów, absolwentów i naukowców Politechnik Warszawskiej i Wrocławskiej. Eksperci od kilkunastu miesięcy intensywnie pracują nad konstrukcją Hyperloop - nowego rodzaju środka transportu składającego się z kapsuły poruszającej się w dedykowanych tubach z prędkością bliską prędkości dźwięku. 

Profesor Janusz Piechna z Instytutu Techniki Lotniczej i Mechaniki Stosowanej, Wydziału MEiL Politechniki Warszawskiej, opiekun zespołu, podczas konferencji zdefiniował Hyperloop jako połączenie samolotu i łodzi podwodnej. - Z lotnictwa niewątpliwie należy wziąć unoszenie. W końcu kapsuły mają poruszać się bez kontaktu z podłożem, ponieważ tylko w taki sposób będą mogły ominąć tarcie i jeździć z oczekiwaną przez nas prędkością. Można zauważyć tu też cechy łączące tę technologię oraz technologię łodzi podwodnych. W obu przypadkach mamy do czynienia z ogromną różnicą ciśnień oraz wprowadzaniem kapsuły do środowiska, w którym człowiek nie jest w stanie przeżyć - podkreślił.

Zespół HyperPoland za swoje projekty i innowacyjne rozwiązania był już kilkukrotnie nagradzany. Młodzi naukowcy otrzymali m.in. wyróżnienie w konkursie Build Live Earth Hyperloop, który odbył się w Dubaju pod koniec września 2016 r. W ciągu 48 godzin opracowali projekt dworca dla Hyperloop, który został doceniony za spójną inżyniersko i architektonicznie koncepcję oraz innowacyjne podejście do procesu projektowania.

Kolejnym sukcesem drużyny jest fakt, że zaproponowana przez HyperPoland trasa Warszawa-Wrocław pokonała 2,6 innych zgłoszeń i jest jedną z 35 propozycji w konkursie Global Challenge. - Mamy dwa atuty. Podpisaliśmy list intencyjny z Ministerstwem Rozwoju, a poza tym opieramy się o analizy wykonane kilka lat temu przez PKP dla ewentualnej budowy Kolei Dużych Prędkości w Polsce. To bardzo przydatne, bo i tak trzeba by było je zrobić, a my to wszystko już mamy - zaznaczył Krzysztof Tabiszewski, manager HyperPoland.

Obecnie młodzi inżynierowie przygotowują prototyp kapsuły Hyperloop. Zostanie ona przetestowana w 2017 r. w rurze próżniowej o długości 1,5 km wybudowanej przez firmę SpaceX.

Powiązane materiały:

Studenci Politechniki Warszawskiej w drugim etapie konkursu Hyperloop Pod Competition
Hyperloop z PW i PWr w konkursie pionierskich projektów

Zdjęcie: Biuletyn PW

CYTAT TYGODNIA

"

 

Mierz siłę na zamiary,
Nie zamiar podług sił!…

 

 

Adam Mickiewicz

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja ds. Komunikacji Społecznej i Mediów

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW