Studenci Zakładu Technologii Poligraficznych na warsztatach w Budapeszcie

Grupa studentów kierunku Papiernictwo i Poligrafia z Zakładu Technologii Poligraficznych PW, wraz z opiekunem dr inż. Joanną Izdebską-Podsiadły, uczestniczyła w tygodniowych warsztatach „Green Printing and Packaging” w Budapeszcie, w ramach programu Chip2+.

Gospodarzami wydarzenia byli studenci i pracownicy Uniwersytetu Óbuda, na czele z Dziekanem Wydziału profesorem Csabą Horváthem i profesor Rozalią Szentgyörgyvölgyi. Warsztaty miały charakter międzynarodowy i brali w nich udział również studenci wraz z opiekunami z Chorwacji (Uniwersytet w Zagrzebiu) oraz Słowenii (Uniwersytet w Lublanie).

Efektem warsztatów była wystawa prac przygotowanych przez uczestników/ fot. WIP PW

Program warsztatów składał się z prac projektowych i laboratoryjnych, które uczestnicy wykonywali w grupach międzynarodowych, oraz z wykładów, które prowadzili opiekunowie z poszczególnych uczelni.

Głównym zadaniem studentów na zajęciach projektowych było stworzenie projektów plakatów oraz nadruków na kubek i koszulkę dotyczących tematyki ekologicznego drukowania. Podczas laboratoriów uczestnicy mieli okazję własnoręcznie wykonać papier czerpany, marmurkowanie papieru, a także wcielić w życie swoje projekty.

Na wykładach poruszone zostały tematy takie, jak: ekologiczne drukowanie, drukowanie na biodegradowalnych polimerach, elektrofotografia oraz reprodukcja barw. W trakcie pobytu zostały zorganizowane również dwie wycieczki do ekologicznych drukarni, gdzie uczestnicy mogli zapoznać się z maszynami offsetowym, cyfrowymi oraz introligatorskimi.

Całość warsztatów została podsumowana wystawą prac wykonanych przez uczestników oraz wręczeniem certyfikatów ukończenia warsztatów.

Źródło/zdjęcie: WIP PW