Studencki pomysł na pomoc osobom z Ukrainy

Zdjęcie przedstawiające wyróżniony zespół odbierający nagrodę w postaci symbolicznego czeku

Konkurs odbył się 2 i 3 kwietnia 2022 r. w Warszawie, fot. hackathon.gov.pl

Aplikacja łącząca uchodźców z miejscami, w których mogą otrzymać pomoc to kolejne rozwiązanie nagrodzone w konkursie Datathon #OtwarteDane. Opracowali ją studenci Politechniki Warszawskiej i Politechniki Śląskiej.

- Skupiliśmy się na tym, żeby pomóc uciekającym z Ukrainy znaleźć pracę, szkołę czy choćby ośrodek zdrowia w różnych powiatach i miasteczkach całej Polski, które mogą mieć lepszą przepustowość niż oblegana Warszawa czy Kraków - mówi Aleksandra Jamróz, studentka PW i członkini nagrodzonego zespołu [Object.Object].

Zdjęcie przedstawiające członków zespołu [Object.Object] podczas pracy nad aplikacją

W konkursie zorganizowanym przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów rywalizowało osiem kilkuosobowych zespołów, fot. hackathon.gov.pl

Drużyna w składzie: Aleksandra Jamróz, Patryk Będkowski, Kuba Forczek (Wydział Elektronik i Technik Informacyjnych PW), Grzegorz Koperwas, Kamil Kowalczyk (studenci Politechniki Śląskiej) zaprojektowała aplikację mobilną i webową o nazwie Где (polska nazwa: gdzie). To rozwiązanie, które na podstawie profilu danej osoby i jej indywidualnych potrzeb ma pomóc w wyborze miejsca pracy, szkoły, a nawet ośrodka zdrowia.

Użytkownik otrzymuje pakiet teleadresowy, w którym znajdują się listy przydatnych miejsc. W takich pakietach miałyby się znajdować również adresy stron pomocowych, na których można skorzystać z baz mieszkań udostępnianych przez osoby z całego kraju.

Zdjęcie członków zespołu [Object.Object]

Zespół [Object.Object] zwyciężył w kategorii Wykorzystanie API do bazy Dziedzinowe Bazy Wiedzy Głównego Urzędu Statystycznego, fot. hackathon.gov.pl

Więcej informacji o konkursie i jego laureatach znajduje się na stronie hackathon.gov.pl