Wizyta studentów z Auxerre w Politechnice Warszawskiej Filii w Płocku

Zdjęcie przemawiającego na mównicy z prezentacją w tle.

W dniach 20-27 kwietnia, studenci ekonomii Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku, gościli grupę studentów z Departamentu Edukacji Izby Przemysłowo – Handlowej w Auxerre we Francji.

Wizyta gości z Francji miała na celu kontynuowanie ożywionej współpracy między dwoma ośrodkami akademickimi w ramach projektu wymiany międzynarodowej studentów (PartneReCI Project).

Podczas Świąt Wielkanocnych francuscy studenci przebywali w rodzinnych domach polskich studentów, a w późniejszym okresie część z nich miała okazję zapoznać się ze studenckim życiem prowadzonym w Domu Studenta „Wcześniak”. Podczas tygodniowego pobytu studenci z Auxerre poznali naszą uczelnię, polski język, kulturę, tradycję, wielkanocne zwyczaje, jak również polską kuchnię. Z kolei polscy studenci mogli dowiedzieć się więcej na temat warunków studiowania we Francji.

Program wizyty obejmował udział w zajęciach prowadzonych w języku angielskim na kierunku Ekonomia i wizyty w przedsiębiorstwach działających na terenie Płocka, w tym w CNH Polska Sp. z o.o. oraz w PKN Orlen S.A. Goście z Francji wzięli również udział w II Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Współczesne problemy rozwoju gospodarczego - Efekty i perspektywy członkostwa w Unii Europejskiej” zorganizowanej przez Studenckie Koło Naukowe SONDA działające przy Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych Politechniki Warszawskiej w Płocku. W pierwszej sesji konferencji ciekawy referat na temat problemów ekonomicznych Francji wygłosił jeden z francuskich studentów - Christophe Le Roux. Istotnym punktem programu była wizyta studentów w ratuszu i spotkanie z władzami naszego miasta. W imieniu prezydenta Andrzeja Nowakowskiego z gośćmi spotkał się jego zastępca Krzysztof Izmajłowicz.

Studenci z Francji mieli również możliwość zwiedzenia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, gdzie poznali wiosenne zwyczaje panujące na Mazowszu, gry i zabawy wielkanocne, a także stworzyli własne palmy wielkanocne i pisanki. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie Żelazowej Woli i Warszawy. Dzięki projektowi ReCi studenci zdobyli wiedzę z wybranych przedmiotów wykładanych w Kolegium Nauk Ekonomicznych i Społecznych w Płocku, poznali walory kulturowe, kulinarne i turystyczne Mazowsza, jak również wzbogacili znajomość języka angielskiego i polskiego.

Płoccy studenci dołożyli wszelkich starań, by pobyt francuskich kolegów obfitował w niezapomniane i pełne wrażeń chwile. Reasumując, wymiana międzynarodowa przyniosła wiele korzyści zarówno dla strony polskiej, jak i francuskiej, przede wszystkim jednak zaowocuje wieloletnią przyjaźnią pomiędzy wspaniałymi, serdecznymi, otwartymi i ciepłymi ludźmi.

Studenci ekonomii Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku współpracują z Departamentem Edukacji Izby Przemysłowo – Handlowej w Auxerre we Francji od stycznia br. Koordynatorem projektu jest dr Magdalena Kludacz. Podczas kwietniowego pobytu została podpisana umowa o współpracy na szczeblu rektorów. Porozumienie między uczelniami dotyczy wymiany w obszarze akademickim, językowym i kulturalnym.

Źródło: Politechnika Warszawska Filia w Płocku