6. Forum Matematyków Polskich w Politechnice Warszawskiej

W dniach 7-12 września 2015 r. w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych PW odbyło się 6. Forum Matematyków Polskich. Konferencję zorganizowało Polskie Towarzystwo Matematyczne oraz Wydział Matematyki i Nauk Informacyjnych PW.

Otwarcie Forum zaplanowano na wtorek 8 września 2015 r. o godzinie 9.00. Podczas tej uroczystości zostały wręczone nagrody Polskiego Towarzystwa Matematycznego: nagroda im Stefana Banacha, nagroda im. Kazimierza Kuratowskiego oraz nagroda dla młodych matematyków. Nagrody te są przyznawane za najlepsze wyniki naukowe w dziedzinie matematyki w ostatnich latach.

Forum Matematyków Polskich jest kontynuatorem zjazdów Polskiego Towarzystwa Matematycznego, które odbywają się od 1927 roku. Obecna nazwa konferencji podkreśla fakt, że jest ona pomyślana jako miejsce spotkań całej społeczności matematycznej, wykraczając daleko poza grono członków PTM. Forum umożliwia wymianę informacji o najnowszych osiągnięciach polskiej matematyki oraz tworzy platformę do debaty o aktualnych problemach.

Cyklicznie organizowane Forum Matematyków Polskich gromadzi matematyków pracujących zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Wydarzenie sprzyja szerokiej wymianie myśli i przedstawianiu najnowszych wyników naukowych, którym często towarzyszą ożywione dyskusje. Podczas 6. Forum odbyło się także otwarte posiedzenie Komitetu Matematyki PAN.

Wykładowcami plenarnymi 6. Forum Matematyków Polskich byli matematycy, którzy dzięki swojej pracy określają oblicze i poziom matematyki w Polsce oraz gwarantują jej wysoką pozycję w nauce światowej. Na wybór mówców, reprezentujących różne polskie ośrodki i różne dziedziny matematyki, miały wpływ m.in. najbardziej prestiżowe osiągnięcia polskich matematyków z ostatnich 2–3 lat. Istotną część programu Forum stanowią wystąpienia laureatów nagród Polskiego Towarzystwa Matematycznego, którzy reprezentują czołówkę polskich matematyków, a ich odczyty, łącznie ze starannie dobranymi wykładami plenarnymi, składają się na reprezentatywny przegląd najaktywniejszych kierunków badań naukowych w dziedzinie matematyki uprawianych w Polsce.

Uroczystość otwarcia 6. Forum Matematyków Polskich w Politechnice Warszawskiej na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych. Na zdjęciu od góry: prof. Paweł Strzelecki, Członek Zarządu Głównego PTM; prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki PW; prof. Wacław Marzantowicz, Prezes PTM; prof. Irmina Herbut, Dziekan Wydziału MiNI PW

W trakcie 6. Forum zaplanowano także specjalistyczne sesje tematyczne. Tematyka tych sesji objęła analizę matematyczną, probabilistykę, teorię gier, układy dynamiczne, geometrię arytmetyczną i teorię liczb, równania różniczkowe, topologię, matematykę dyskretną i teoretyczne podstawy informatyki. W ramach Forum, oprócz wykładów czysto matematycznych, zorganizowano również sesje towarzyszące mające na celu popularyzację matematyki, integrację środowiska matematycznego, podnoszenie kultury matematycznej. Podczas trwania konferencji można było obejrzeć wystawę „Początki matematyki w Politechnice Warszawskiej - wybrane sylwetki”, która została zorganizowana w ramach obchodów 100-lecia Odnowienia Tradycji Politechniki Warszawskiej. Otwarcie tej wystawy nastąpiło 8 września 2015 roku, zaraz po zakończeniu uroczystości rozpoczęcia 6. Forum Matematyków Polskich.

Wystawa „Początki matematyki w Politechnice Warszawskiej - wybrane sylwetki”
na Wydziale Matematyki i Nauk Informacyjnych PW

Wśród imprez zorganizowanych z myślą o uczestnikach konferencji uwagę zwrócił recital fortepianowy uczestnika XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina i dwukrotnego brązowego medalisty Międzynarodowej Olimpiady Matematycznej, Piotra Pawlaka.

W ramach 6. Forum Matematyków Polskich, 10 września 2015 roku obchodzono Dzień Popularyzacji Matematyki. Tego dnia, w gmachu Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych można było wziąć udział w wykładach, warsztatach, pokazach, a także obejrzeć wystawy i filmy o tematyce matematycznej. Wydarzenie to kierowane jest przede wszystkim do uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, by pobudzić zainteresowanie młodych ludzi matematyką, pokazać jej piękno oraz mnogość zastosowań. Organizację Dnia Popularyzacji Matematyki wsparła fundacja mBanku.

Tradycyjnie, częścią Forum jest finał Konkursu Prac Uczniowskich z Matematyki, gdzie wyróżniający się uczniowie mają możliwość przedstawienia napisanych samodzielnie prac naukowych i prezentacji swojej wiedzy matematycznej przed wybitnymi polskimi matematykami. Prace te ocenia specjalnie powołane w tym celu jury, a laureaci otrzymują nagrody i wyróżnienia. Na zakończenie Dnia Popularyzacji Matematyki została wręczona nagroda im. Samuela Dicksteina, która przyznawana jest przez Polskie Towarzystwo Matematyczne za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji matematycznej, popularyzacji i historii matematyki. Ostatnim akordem Dnia Popularyzacji Matematyki była otwarta debata panelowa, dotycząca stanu edukacji świadomości matematycznej, zatytułowana „Edukacja matematyczna - co jest dobre, a co warto zmienić”.

Konferencja odbyła się pod patronatem Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Patronat honorowy objęli: Rektor Politechniki Warszawskiej, Rektor Uniwersytetu Warszawskiego oraz Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy. Patronat medialny sprawują Gazeta Wyborcza oraz serwis PAP Nauka w Polsce. Organizację konferencji wsparło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Warszawskie Centrum Nauk Matematycznych.

Więcej informacji można znaleźć na stronie 6. Forum Matematyków Polskich: http://6forum.ptm.org.pl/

Zapisy na imprezy Dnia Popularyzacji Matematyki na stronie: http://6forum.mini.pw.edu.pl

W zajawce statuetka dla laureata Nagrody im. Stefana Banacha, prof. Krzysztofa Frączka/fot. BPW