EMRS Fall Meeting i EUROMAT 2015 świętem inżynierii materiałowej w PW

Po raz pierwszy dwa europejskie towarzystwa materiałowe: EMRS i FEMS zorganizowały swoje konferencje w Warszawie. W ciągu kolejnych dwóch tygodni odbyły się EMRS Fall Meeting oraz EUROMAT 2015.

Tak duże branżowe wydarzenie zapewne szybko się u nas nie powtórzy. W dniach 15-18 września (EMRS Fall Meeting) oraz 21-24 września 2015 r. (EUROMAT) Politechnika Warszawska stała się stolicą inżynierii materiałowej i nauki o materiałach.

Konferencja EMRS Fall Meeting 2015 w Dużej Auli Politechniki Warszawskiej

Konferencja EMRS Fall Meeting, która już od 14 lat gości w murach naszej Uczelni organizowana jest przez European Materials Research Society (EMRS). W tym roku wzięło w niej udział 1100 osób z całego świata. Na program konferencji złożyły się 23 równoległe sympozja, obejmujące następującą tematykę:

• Nano-biomateriały;
  • Nanomateriały i Nanotechnologie;
  • Materiały półprzewodnikowe i spintronika;
  • Materiały tlenkowe;
  • Zaawansowane materiały funkcjonalne;
  • Charakteryzowanie materiałów.

Otwarcie konferencji EUROMAT 2015

Uczestnicy EUROMAT-u spotkali się w Polsce po raz pierwszy. Konferencja, która odbywa się co dwa lata, za każdym razem organizowana jest w innym kraju. Nad jej polską edycją czuwało Polskie Towarzystwo Materiałoznawcze (PTM) - członek Federation of European Materials Societies (FEMS). EUROMAT 2015 zgromadził 1200 uczestników, którzy mogli wybierać spośród 37 sympozjów skupionych wokół takich obszarów jak:

• Materiały funkcjonalne;
  • Materiały konstrukcyjne;
  • Technologie materiałowe;
  • Charakteryzowanie i modelowanie numeryczne;
  • Materiały dla energetyki;
  • Biomateriały;
  • Edukacja  i transfer technologii.

Wykład inaugurujący otwarcie EUROMAT-U 2015

W weekend pomiędzy konferencjami (19-20 września 2015 r.) zaplanowano wydarzenia towarzyszące, organizowane przez wspólnie przez EMRS i FEMS. Wśród nich znalazły się m.in.:

• Materials for Europe - spotkanie z udziałem naukowców obydwu towarzystw oraz przedstawicieli  przemysłu i polityki m. in.Clary de la Torre, Dyrektor w DG Research przy Komisji Europejskiej oraz prof. Jerzego Kątckiego, Zastępcy Dyrektora NCBR. Dyskusja dotyczyła m.in. innowacji w obszarze materiałów oraz ich wpływu na poprawę jakości i komfortu życia.
  • Tutorials - sześć  trzygodzinnych intensywnych kursów dla studentów i doktorantów obejmujących tematykę: materiałów dla energii, grafenu, biomateriałów, modelowania, charakteryzowania 3D oraz transferu technologii.
  • Young Scientists Workshop - spotkanie młodych naukowców, prezentujących wyniki swoich badań w formie referatu lub posteru.
  • Wykłady i pokazy organizowane w ramach Festiwalu Nauki.

Wszystkie sympozja odbywały się na terenie Kampusu Centralnego PW.

Opracowano na podstawie materiałów nadesłanych przez prof. M. Lewandowską/WIM PW