Frankofońskie Forum Innowacji 2015

2 grudnia br. w Politechnice Warszawskiej odbyło się Frankofońskie Forum Innowacji. Spotkanie służyło zawieraniu porozumień między podmiotami publicznymi i prywatnymi oraz współpracy przedstawicieli uczelni ze środowiskiem gospodarczym.

Forum zorganizowane zostało wspólnie przez GADIF (Grupę Ambasad, Przedstawicielstw i Instytucji frankofońskich w Polsce), Konferencję Rektorów Uczelni Członkowskich Uniwersyteckiej Agencji Frankofonii w Europie Środkowej i Wschodniej (CONFRECO) oraz Politechnikę Warszawską. Wzięli w nim udział francuskojęzyczni przedstawiciele Europy Środkowej i Wschodniej, posiadający językową lub gospodarczą więź ze światem frankofońskim krajów członkowskich/obserwatorów regionu. W skład GADIFu wchodzą m.in.: Albania, Armenia, Agencja Uniwersytetu Frankofonii, Kanada, Francja, Instytut Francji i Rumunii, Maroko, Mołdawia, Międzynarodowa Organizacji Frankofonii, Rumunia.

Grudniową konferencję (przeprowadzoną w języku francuskim i polskim) otworzyły trzy przemówienia: prof. Krzysztofa Lewensteina, Prorektora ds. Studiów Politechniki Warszawskiej, Ovidiu Dranga, Ambasadora Rumunii i Przewodniczącego GADIFu oraz Bernarda Cerquiglini, Rektora Stowarzyszenia Uniwersytetów Frankofońskich.

W pierwszej części spotkania wysłuchaliśmy prezentacji Moniki Constant, Dyrektor Generalnej Francusko-Polskiej Izby Handlowej oraz Bruna Duthoita, Dyrektora Generalnego Orange Polska, którzy opowiedzieli o miejscu przedsiębiorstw frankofońskich w regionalnym krajobrazie gospodarczym.

Drugą część forum zaplanowano jako debatę przy okrągłym stole pt. Historia sukcesu: Innowacja i frankofonia w Europie Środkowej i Wschodniej. Wzięli w niej udział przedstawiciele laboratoriów ELI-NP, Thales Optronique, Biosense, laboratorium zaawansowanych materiałów i nanotechnologii w Rumunii, oraz projektu ECO-Miasto w Polsce.

Po przerwie odbyła się druga debata i trzecia część forum, którego tematem stała się Współpraca uniwersytecka i frankofonia w Europie Środkowej i Wschodniej: szansa dla rozwoju innowacji. Swoją obecność potwierdzili: P. Dorel Paraschiv, Przewodniczący CONFRECO, prof. Wiesław Banyś, Przewodniczący KRASP, Przedstawiciele uniwersytetów z Rumunii, Węgier, Słowenii, Serbii; P. Fabien Flori, Dyrektor Generalny AUF Bukareszt oraz P. Stanislas Pierret, Dyrektor Instytutu Francuskiego w Polsce.

Forum zamknęło podpisanie porozumienia o prowadzeniu badań pomiędzy Rumunią a AUF (Agence Universitaire de la Francophonie).

Invitation_Zaproszenie

Zdjęcia: Biuletyn PW