II Międzynarodowa Konferencja „Civil and Environmental Engineering”

W dniach 20-23 maja br. w Turcji odbyła się druga międzynarodowa konferencja nt. „Civil and Environmental Engineering” (ICOCEE) zorganizowana przez Nevsehir Haci Beletos Veli University. Uczestniczyli w niej przedstawiciele PW.

Poprzednie spotkanie nt. „Environmental Science & Technologies” zorganizowano w 2013 roku. Na początku 2014 roku organizatorzy konferencji zwrócili się do prof. Krzysztofa Wojdygi, Dziekana Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej z propozycją wsparcia tej inicjatywy przez Wydział IŚ. Prof. K. Wojdyga jako jeden z dwóch przedstawicieli z Polski został członkiem Komitetu Naukowego Konferencji. Wcześniej dwaj studenci z tego Uniwersytetu realizowali na Wydziale Inżynierii Środowiska PW semestralne studia w ramach Programu Erasmus.

Budynek główny Nevsehir Haci Beletos Veli University. Pod „kopułą” znajduje się Aula Główna Uniwersytetu/
fot. dr inż. Katarzyna Umiejewska

Interdyscyplinarność konferencji podkreśla fakt zaproponowania przez organizatorów 27 zagadnień szczegółowych (topics), w tym: Environmental Impact Analysis, Hydraulic, Air Pollution & Control, Water and Wastewater Treatment Technologies, Noise Pollution & Control, Solid Waste Management, Water Pollution, River Basin Management, Water Chemistry, Building Materials, Construction Technologies and Management, Digital Methods, Geotechnical Engineering, Structural Mechanics and Engineering, Transportation Engineering, Economics Engineering, Law Politics and Policy, Aquatic Livings, Ecology, Hydrobiology, Education on Environment, Engineering Education, Climate Change and Renewable Energy Sources.

Od lewej: dr inż. Katarzyna Umiejewska (WIŚ), dr inż. Janina Zaczek-Peplinska (WGiK), prof. dr hab. inż. Krzysztof Wojdyga, Dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska na tle budynków kampusu Nevsehir Haci Beletos Veli University/
fot. dr inż. Katarzyna Umiejewska

Na konferencję zgłoszono ponad 440 artykułów. Podczas Konferencji, w której uczestniczyło ok. 600 autorów z 30 krajów, wygłoszono ponad 220 referatów oraz przedstawiono ok. 151 posterów. Na Wydziale Inżynierii Środowiska zostały opracowane referaty z czterech pierwszych obszarów: przez prof. Krzysztofa Wojdygę, prof. A. Kuliga, dr inż. A. Kodurę i dr inż. K. Umiejewską. Dwa kolejne referaty z Politechniki Warszawskiej zostały przygotowane na Wydziale Geodezji i Kartografii przez zespół dr inż. Janiny Zaczek-Peplinskiej z Katedry Geodezji Inżynieryjnej i Systemów Pomiarowo-Kontrolnych w ramach tematyki Structural Engineering i Building Materials. Dwaj przedstawiciele Wydziału Inżynierii Środowiska: prof. K. Wojdyga i dr inż. A. Kodura przewodniczyli sesjom naukowym.

Oprócz wysłuchania bardzo ciekawych referatów oraz wzięcia udziału w dyskusjach, uczestnicy konferencji mieli możliwość poznania niezwykłej kultury i unikatowych form krajobrazowych regionu. Kapadocja, w sercu której odbyła się konferencja, jest bowiem regionem słynącym z tzw. skalnych domków i kościołów, które zaczęły powstawać na tym terenie od IV w. Ze względu na budowę geologiczną płaskowyżu całe osady były lokalizowane w wysokich „kominach” piaskowcowych pozostałych w wyników procesów wymywania i erozji podłoża.

Od lewej: Süleyman Toprak – były student Wydziału Inżynierii Środowiska (WIŚ); dr inż. Apoloniusz Kodura, Prodziekan WIŚ ds. Studenckich; prof. dr. Serkan Şahinkaya, organizator Konferencji, prof. nzw. dr hab. inż. Andrzej Kulig, Prodziekan WIŚ ds. Ogólnych i Nauki, Salih Sancar Tural – były student WIŚ; prof. dr hab. inż. Krzysztof Wojdyga, Dziekan WIŚ

Następna konferencja z serii ICOCEE odbędzie się w Turcji (Antalya) w 2017 roku.

Autorzy tekstu: Andrzej Kulig, Janina Zaczek-Peplinska