Inauguracja cyklu wykładów

Odczyt pt. "Zegar na wieży Zamku Królewskiego w Warszawie" rozpoczął cykl wykładów realizowanych w ramach obchodów 100-lecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej.

Cykl poświęcony jest historii Wydziału Mechatroniki (dawniej Wydziału Mechaniki Precyzyjnej) oraz jego wkładu w rozwój nauki i techniki. Prof. dr hab. Zdzisław Mrugalski zainaugurował cykl swoimi wspomnieniami na temat konstrukcji zegara na Wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego.

Ponad 40 lat temu, kiedy ówczesne władze Warszawy podjęły decyzję o odbudowie zniszczonego przez hitlerowców Zamku, powołano specjalny Zespół Budowy Zegara, w którego skład wszedł również Profesor. Precyzja wykonania i montażu mechanizmu zegara, a także nadzór nad jego eksploatacją (do chwili obecnej) dały wymierny efekt - zegar nigdy się nie zepsuł.

Cykl wykładów organizowany jest przez Koło Absolwentów Wydziału Mechaniki Precyzyjnej i Mechatroniki PW.

Źródło: mgr inż. Edyta Jakubowska