Interaktywny Festiwal Robotów: Cyberiada 2

W dniach 29-30 listopada oraz 6-7 grudnia 2014 r. odbywał się Interaktywny Festiwal Robotów: Cyberiada 2. Patronat nad imprezą objął prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Podczas Festiwalu zwiedzający zapoznali się z najnowszymi osiągnięciami myśli technicznej: robotami mobilnymi (jeżdżącymi, kroczącymi, pełzającymi, pływającymi i latającymi), robotami humanoidalnymi, śpiewającymi, społecznościowymi i edukacyjnymi itd. Wszystkie konstrukcje reprezentowały polskie uczelnie, instytuty badawcze oraz specjalistyczne firmy zajmujące się robotyką i systemami bezzałogowymi.

Niewątpliwą atrakcją był pokaz działania dronów (29-30 listopada) i łazików marsjańskich, w tym słynnego Hyperiona konstrukcji studentów Politechniki Białostockiej. Politechnikę Warszawską reprezentowali m.in.:

• Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW,
  • Studenckie Koło Robotyki, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW,
  • Studenckie Koło Astronautyczne PW.

Dla dzieci i młodzieży przewidziano warsztaty z budowy i programowania robotów a także z projektowania wydruków 3D. Warsztaty umożliwiły uczestnikom samodzielne zaprojektowanie i zbudowanie działającego robota oraz oraz pozwoliły zapoznać się z technologią druku trójwymiarowego. Goście imprezy, którzy wzięli udział w warsztatach 3D na pamiątkę otrzymali zaprojektowane przez siebie przestrzenne wydruki.

Drugiego dnia festiwalowego weekendu (6-7 grudnia) uczestników imprezy powitała CyberRyba – pierwszy polski pływający robot mobilny imitujący zachowania prawdziwej ryby.

Gdzie?

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie.

Organizatorem Festiwalu jest Muzeum Techniki i Przemysłu NOT oraz Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Mechaników Polskich. Patronat naukowy nad festiwalem objęli Rektorzy: Politechniki Warszawskiej, Politechniki Poznańskiej i Politechniki Wrocławskiej.