Konferencja OFC z rekordową transmisją Instytutu Telekomunikacji

Na tegorocznej konferencji OFC (The Optical Fiber Communication Conference and Exhibition), badacze z Instytutu Telekomunikacji PW zademonstrowali rekordową transmisję z wykorzystaniem laserów 850 nm VCSEL.

Konferencja odbyła się w dniach 20-24 marca 2016 r. w Anaheim (USA). Uczestniczyli w niej badacze z Instytutu Telekomunikacji PW: dr inż. Grzegorz Stępniak, inż. Łukasz Chorchos, mgr inż. Jerzy Toński i dr hab. inż. Jarosław Turkiewicz. Prezentacji dokonano z użyciem laserów 850 nm VCSEL o przepływności 54 Gbit/s na dystansie 1 km oraz transmisji o przepływności 107 Gbit/s na dystansie do 100 m (post-deadline). Badania zostały zrealizowane we współpracy z VI Systems (Niemcy), Technical University of Denmark i Technische Universität Dresden.

OFC  jest największą na świecie konferencją w dziedzinie telekomunikacji optycznej, która od ponad 40 lat gromadzi badaczy z całego świata, tworząc forum dla wymiany myśli i dalszego rozwoju telekomunikacji optycznej. Artykuły post-deadline ze względu na swoje przełomowe znaczenie dla dziedziny mogą być zgłaszane przed samą konferencją, w przeciwieństwie do regularnych artykułów zatwierdzanych z wyprzedzeniem. Jest to pierwszy w historii tego typu artykuł stworzony przez naukowców z Polski.

Badania pod kierownictwem dr. hab. inż. Jarosława Turkiewicza zostały zrealizowane w ramach projektu FP7-ADDAPT oraz we współpracy z Technical University of Denmark. Do badań wykorzystano sprzęt Wydziałowego Centrum Badawczego FOTEH.

Źródło: WEiTI PW za www.ofcconference.org