Konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce” z udziałem władz PW

W dniach 22-23 stycznia 2015 r. w UMCS odbyła się ogólnopolska konferencja „Studenci zagraniczni w Polsce” z udziałem m.in. prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej. Podczas wydarzenia ogłoszono wyniki konkursu INTERSTUDENT 2014.

W wydarzeniu wzięło udział ponad 200 osób z 75 polskich uczelni. Politechnikę Warszawską reprezentowali: prof. Jan Szmidt, Rektor Uczelni oraz Łukasz Wojdyga, Dyrektor Centrum Współpracy Międzynarodowej PW. Główne sesje konferencji dedykowane były m.in. tworzeniu instytucjonalnego wsparcia dla umiędzynarodowienia (Agencja Wymiany Akademickiej), kształceniu studentów ze Wschodu, nowym trendom w zagranicznej promocji uczelni, koordynacji działań z partnerami umiędzynarodowienia (MSZ, MSW, MG, PAIIiZ, POT), internacjonalizacji badań naukowych oraz wykorzystaniu potencjału akademickiego miast do ich międzynarodowej promocji (Panel Prezydentów Miast).

Prof. Jan Szmidt w trakcie wykładu na konferencji "Studenci zagraniczni w Polsce"/ fot. P. Kieraciński

Konferencję, której gospodarzem był Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, zorganizowano w ramach wieloletniego programu „Study in Poland", prowadzonego wspólnie przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) oraz Fundację Edukacyjną „Perspektywy”. Towarzyszyło jej ogłoszenie wyników konkursu INTERSTUDENT 2014 na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce. Vitaliy Smygur z Ukrainy, studiujący ekonomię na UMCS okazał się najlepszym studentem zagranicznym w Polsce w kategorii „Studia licencjackie”. Oprócz niego laureatami zostali: Gabrielle Karpinsky z USA (Gdański Uniwersytet Medyczny), Ghanshyambhai Khatri z Indii (Uniwersytet Jagielloński) Hugues Gentillon z Haiti (Uniwersytet Medyczny w Łodzi). Reprezentant Haiti uzyskał tytuł Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego w Polsce.

Konkurs INTERSTUDENT to pierwsza w Polsce inicjatywa, która w pełni koncentruje się na środowisku studentów zagranicznych w Polsce. W naszym kraju jest ich prawie 40 000, co stanowi 2,32% ogółu studiujących. Na polskich uczelniach najwięcej studiuje młodych Ukraińców (42% studentów zagranicznych w Polsce). Następni w kolejności są Białorusini, Norwegowie, Hiszpanie i Szwedzi.

Źródło: UMCS
Zdjęcia: Piotr Kieraciński, Konrad Cichoń (zdjęcie w zajawce)