Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych PW gotowe

Zakończyła się budowa Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych PW w Sierakowie koło Przasnysza. Do pracy będzie gotowe w kwietniu, obecnie trwa wyposażanie budynku. W połowie maja zaplanowano pierwsze zawody i pokazy lotnicze.

Na powierzchni 600 metrów kwadratowych znajduje się dziewięć warsztatów i laboratoriów oraz hangar.

- W ośrodku będą prowadzone badania nad systemami bezzałogowymi - mówi prof. Robert Głębocki z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa. - Chcielibyśmy, żeby rozwijał się głównie w kierunku dronów, aby stał się polskim centrum kompetencji badań dronowych na rzecz rolnictwa i leśnictwa - dodaje.

Planowane jest również udostępnianie zbudowanej infrastruktury badaczom z innych ośrodków, zarówno krajowych, jak i zagranicznych. - Chcielibyśmy prowadzić politykę bardzo otwartą. To nie jest laboratorium tylko dla nas. Chcielibyśmy, żeby mogły tu przyjeżdżać różne podmioty działające w obszarze dronów i korzystać z zaplecza, które mamy - zaznacza prof. Głębocki.

Obecnie trwają dostawy sprzętu urządzeń badawczych i warsztatowych. Jako pierwszy pojawił się motoszybowiec z napędem elektrycznym PW-X10, dostarczony przez Zakład Szybowcowy z Jeżowa Sudeckiego. PW stara się również o pozyskanie dla ośrodka badawczego dwumiejscowego motoszybowca z napędem elektrycznym AOS-71, co w sumie da „flotę powietrzną” do badań nad rozwojem napędów elektrycznych w lotnictwie.

Do ośrodka dotarło również naziemne stanowisko badawcze napędów hybrydowych, które obecnie wydają się być najbardziej perspektywicznym rodzajem napędu dla przyszłych statków powietrznych i być może przyszłością przemysłu lotniczego.

Powiązane materiały:
PW podpisała umowę w ramach realizacji założeń projektu poligonu doświadczalno-wdrożeniowego
PW podpisała końcowy akt notarialny kupna działek związanych z lądowiskiem w Przasnyszu
Podpisanie umowy na wybudowanie budynku laboratorium na terenie lotniska PW w Przasnyszu
Na lotnisku PW powstanie nowe laboratorium

Źródło: infoprzasnysz.com, rdc.pl
Zdjęcia: Biuletyn PW, Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa PW