Mazowiecki Klaster Chemiczny

W dniu 14 maja 2014 r., w siedzibie Płockiego Parku Przemysłowo-Technologicznego S.A. odbyło się pierwsze posiedzenie Mazowieckiego Klastra Chemicznego. Członkowie klastra z sektora biznesu, jego otoczenia, instytutów badawczych, uczelni oraz organizacji pozarządowych podpisali umowę partnerską.

Celem Mazowieckiego Klastra Chemicznego jest poprawa konkurencyjności oraz wzrost potencjału innowacyjnego przedsiębiorstw z branży chemicznej poprzez współpracę, wymianę wiedzy i doświadczeń ze sferą B+R oraz kooperację z firmami powiązanymi z branżą chemiczną (np. firmy transportowe, logistyczne, recyklingowe, szkoleniowe, świadczące usługi inżynieryjno-projektowe, czy IT). Powyższe działania mają zmaksymalizować korzyści biznesowe dla uczestników klastra.

Powołanie Mazowieckiego Klastra Chemicznego jest wynikiem spotkań i pracy grupy branżowej „Chemia” w ramach projektu systemowego Samorządu Województwa Mazowieckiego Wsparcie inicjatyw klastrowych w ramach działania Mazowieckiej Sieci Ośrodków Doradczo – Informacyjnych w zakresie Innowacji (MSODI).

Mazowiecki Klaster Chemiczny

Pierwsze posiedzenie Mazowieckiego Klastra Chemicznego

Misją projektu było stymulowanie rozwoju idei „clusteringu”, poprzez wsparcie instytucji zaangażowanych w realizację polityki klastrowej w odniesieniu do zdiagnozowanych obszarów koncentracji klastrowych na Mazowszu. W efekcie tych działań powołano Mazowiecki Klaster Chemiczny, którego koordynatorem został wybrany Płocki Park Przemysłowo-Technologiczny S.A. List intencyjny w zakresie powołania Mazowieckiego Klastra Chemicznego w dniu 26 marca 2014 r., sygnowali przedstawiciele przedsiębiorstw, administracji samorządowej, instytucji otoczenia biznesu oraz uczelni wyższych i ośrodków badawczo-rozwojowych w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego.

"Klaster będzie umożliwiał i podejmował zadania znacznie wiekszego kalibru niż pojedyncza firma. Łączymy sie więc, by zdobywać pieniądze i dobrze je wydawać" - powiedział prof. Janusz Zieliński, Prorektor Płockiej Filii Politechniki Warszawskiej a zarazem przewodniczący Rady ds. Innowacyjności i Działalności Badawczo-Rozwojowej, doradzającej prezydentowi Płocka. Podpisana umowa niewątpliwie zwiększy szansę na otrzymanie dużych, unijnych dotacji przez sygnatariuszy dokumentu.

Źródło: Politechnika Warszawska Filia w Płocku