Miasto Stołeczne Warszawa i Politechnika Warszawska tworzą Warszawski Indeks Powietrza

11 marca br. Miasto Stołeczne Warszawa i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie mające na celu opracowanie Warszawskiego Indeksu Powietrza (WIP), czyli systemu prognoz zanieczyszczeń powietrza w stolicy.

Porozumienie o współpracy podpisane przez Hannę Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy i prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej ma na celu rozwój oraz wdrożenie prac badawczo-naukowych, związanych ze stworzeniem systemu prognoz zanieczyszczeń powietrza w m.st. Warszawie. Dane te zostaną opracowane w formę Warszawskiego Indeksu Powietrza i będą ogólnodostępne dla mieszkańców.

- Korzystamy z lat doświadczeń i eksperckiej wiedzy inżynierów z Politechniki Warszawskiej. Dzięki ich pomocy już wkrótce mieszkańcy naszego miasta zyskają narzędzie, które będzie ich informować o prognozowanych zanieczyszczeniach powietrza. Dodatkowo Warszawski Indeks Powietrza pozwoli na koordynację prac służb miejskich w doraźnych działaniach na rzecz zmniejszenia emisji pyłów - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy.

Podpisanie porozumienia o współpracy w zakresie Warszawskiego Indeksu Powietrza. Na zdjęciu od lewej: Michał Olszewski, Zastępca Prezydent m.st. Warszawy; Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent m.st. Warszawy;
prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej/fot. Biuletyn PW

WIP tworzony będzie we współpracy z Politechniką Warszawską. - Nasza uczelnia od 12 lat prowadzi badania jakości powietrza w stolicy i oddziaływania zanieczyszczeń na środowisko oraz zdrowie mieszkańców. Rezultaty tych badań pozwoliły na opracowanie unikatowych technik analizy i syntezy wyników badań stężeń substancji w powietrzu. Zawarte dzisiaj porozumienie otwiera drogę do dalszych prac nad wdrożeniem systemu prognoz zanieczyszczeń powietrza - dodaje prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej.

Warszawa prowadzi intensywne działania w kierunku ograniczenia stężeń szkodliwych substancji w powietrzu. W tym celu uchwalony został "Plan gospodarki niskoemisyjnej dla m.st. Warszawy", przyjęty przez Radę m.st. Warszawy, 10 grudnia 2015 r. Plan przewiduje m.in. wprowadzenie systemu pozwalającego na zidentyfikowanie krytycznych dla obszaru miasta poziomów substancji.

Zdjęcia: Biuletyn PW