Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2015

300 innowacyjnych rozwiązań z 24 krajów zaprezentowano podczas Międzynarodowej Warszawskiej Wystawy Wynalazków IWIS 2015, którą mogliśmy oglądać w dniach 12-14 października br. w Gmachu Głównym Politechniki Warszawskiej. Wystawę otworzył prof. Jan Szmidt, Rektor PW.

Wśród prezentowanych na wystawie rozwiązań znalazł się m.in. system nawigowania dla osób niewidomych, ostrzegający przed przeszkodami na trasie, sposób na odzyskiwanie drogich metali ze zużytych katalizatorów samochodowych czy wykrywania w ściekach szkodliwych nanocząstek złota. Prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej podkreślił, że innowacyjność jest tym, co decyduje o rozwoju cywilizacji technicznej. Przyznał, że Polska po 25 latach od odzyskania wolności gospodarczej podejmuje wyzwanie, by stawiać na innowacje.

Inauguracyjne przemówienie prof. Jana Szmidta, Rektora PW podczas otwarcia IWIS 2015 w Małej Auli PW/fot. BPW

- Jeśli chodzi o Polskę, z satysfakcją należy odnotować fakt, że w grupie zgłaszających do ochrony rozwiązania techniczne największą część stanowią już podmioty sektora gospodarki. W roku 2014 ten udział wynosił już ponad 45 proc. Fakt ten świadczy o wzrastającym znaczeniu ochrony własności intelektualnej w działalności przedsiębiorców. Jeszcze kilka lat temu ta tendencja była odwrotna - największej liczby zgłoszeń dokonywały szkoły wyższe. Relatywnie małe zainteresowanie w tym zakresie środowisk biznesowych znacząco utrudniało efektywną komercjalizację wynalazków - powiedział Sławomir Wachowicz, Prezes Urzędu Patentowego RP.

Przecięcie wstęgi Międzynarodowej Wystawy Wynalazków 2015/fot. BPW

W rozmowie z PAP Michał Szota, Prezes SPWiR  dodał, że polskie wynalazki dostają wiele nagród na świecie i są często dostrzegane przez specjalistów z zagranicy, a nie są doceniane w kraju. Jego zdaniem wiąże się to z tym, że w Polsce sektor małych i średnich przedsiębiorstw nie jest jeszcze w pełni gotowy do wdrażania innowacyjnych rozwiązań. Tak więc o ile inwestorów z dużym kapitałem jest u nas sporo, to inwestorów z mniejszych firm - nie ma na razie wystarczająco wielu.

Wydarzenie zorganizowane zostało przez Stowarzyszenie Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów (SPWiR) we współpracy z Urzędem Patentowym RP i Politechniką Warszawską.

Podobne materiały:

VIII Międzynarodowa Warszawska Wystawa Wynalazków IWIS 2014