Mikrosympozjum „Innowacja jest interdyscyplinarna”

20 maja 2016 r. mieliśmy okazję przyjrzeć się powiązaniom pomiędzy medycyną, chemią i inżynierią materiałową. Spotkanie, które przebiegało pod znakiem innowacyjności rozwiązań, zorganizował Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej.

Tematyka sympozjum dotyczyła regeneracji tkanki kostnej i chrzęstnej. Praktyczny wymiar spotkania uwzględniał m.in.:

• operację stawu kolanowego z komentarzem prof. Krzysztofa Ficka - ortopedy, leczącego sportowców oraz najtrudniejsze urazy tkanki kostnej metodami eksperymentalnymi;
  • wykorzystanie metod drukowania 3D w wytwarzaniu implantów „szytych na miarę” ze studium przypadku klinicznego;
  • najnowsze techniki obrazowania medycznego implantów wykonanych z różnych materiałów;
  • nowoczesne aspekty leczenia uszkodzonej chrząstki z wykorzystaniem materiałów polimerowych;
  • wymagania stawiane nowym produktom medycznym (implantom) przed ich wprowadzeniem na rynek.

Spotkanie odbyło się w Gmachu Technologii Chemicznej w Audytorium im. prof. J. Czochralskiego.

Źródło: Wydział Chemiczny PW