PW i Thales podpisały list intencyjny o współpracy w obszarach naukowym i badawczo-rozwojowym

12 marca 2015 PW i firma Thales podpisały list intencyjny dotyczący współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej. Kooperacja obejmie wspólne opracowania w obszarze obrony powietrznej, technologii kosmicznych oraz platform bezzałogowych statków latających. Współpraca rozpocznie się w tym roku.

Podpisanie porozumienia nastąpiło w Pałacu Prymasowskim w obecności premiera Francji Manuela Vallsa i wicepremiera, ministra gospodarki RP, Janusza Piechocińskiego. Ze strony Politechniki Warszawskiej dokument podpisał prof. Jan Szmidt, Rektor PW, ze strony spółki Thales Polska podpis złożył Serge Adrian, Wiceprezes ds. Europy i Operacji Międzynarodowych.

Politechnika Warszawska jest nastawiona na współpracę i inwestycje w innowacyjność, przy wykorzystaniu najlepszych doświadczeń wynikających z tradycji naszej Uczelni oraz naszych partnerów. Uważamy, że jest to najlepsza droga poszukiwania nowych rozwiązań cywilizacyjnych i wdrażanie ich zgodnie z zapotrzebowaniem rynku oraz społeczeństwa. – powiedział prof. Jan Szmidt po podpisaniu umowy.

Podpisanie listu intencyjnego dotyczącego współpracy naukowej i badawczo-rozwojowej PW i Thales

Podstawą tworzenia konkurencyjnych rozwiązań jest dostęp do szerokiej bazy wiedzy oraz wykorzystanie możliwości współpracy. Otwarta innowacyjność i rozwój wspólnych technologii są filozofią działania firmy Thales. Jesteśmy zaszczyceni partnerstwem z tak renomowaną instytucją jak Politechnika Warszawska i ogromnie cieszymy się możliwością wspólnego zwiększenia potencjału – podsumował Serge Adrian.

W ramach obszaru obrony powietrznej Thales i Politechnika Warszawska będą wspólnie zajmować się tematyką:

• sensorów,
  • systemów nawigacji i kontroli broni,
  • modelowania i symulacji.

Współpraca w zakresie technologii kosmicznych obejmie:

• modelowanie, symulację i identyfikację statków kosmicznych,
  • platformy wielozadaniowe,
  • przetwarzanie i rozpoznanie obrazów, robotykę kosmiczną,
  • monitorowanie lotnicze,
  • monitorowanie zużycia paliwa.

Prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki PW i Paweł Piotrowski, Prezes Zarządu firmy Thales Polska podpisują
Deklarację wsparcia finansowego Programu Interdyscyplinarnego Kształcenia Doktorantów w zakresie Technologii Rakietowych
(Program IKD-TR) w Politechnice Warszawskiej

Dodatkowo, w dziedzinie bezzałogowych statków powietrznych (BSP), Politechnika Warszawska będzie współpracować z firmą Thales nad:

• technologiami radarowymi,
  • symulacją lotów,
  • technologiami napędów,
  • zastosowaniami w służbach cywilnych,
  • interfejsem człowiek-maszyna.

Szeroka rama współpracy środowiska naukowego i biznesu ma na celu wykorzystanie potencjału naukowego Politechniki Warszawskiej oraz doświadczenia biznesowego francuskiego koncernu. Jej celem jest tworzenie oraz wdrażanie nowych rozwiązań, które spełnią ambitne plany Polski z zakresu modernizacji sektora obronnego i kosmicznego.

Podobny materiał:
THALES wspiera myśl techniczną Politechniki Warszawskiej