Politechnika Warszawska współpracuje z CERN

Wizyta delegacji Politechniki Warszawskiej w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych CERN pod Genewą stała się okazją do podpisania porozumienia o współpracy z naszą Uczelnią.

W dniu 27 listopada 2014 r. przedstawiciele Politechniki Warszawskiej: prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki PW, prof. Mirosław Karpierz, prof. Jan Pluta i prof. Adam Kisiel z Wydziału Fizyki, prof. Przemysław Rokita i prof. Krzysztof Poźniak z Wydziału Elektroniki i Techniki Informacyjnych oraz dr hab. inż. Wojciech Domitrz z Wydziału Matematyki i Nauk Informacyjnych, złożyli wizytę w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych CERN (Conseil Européen pour la Recherche Nucléaire) pod Genewą. W imieniu Politechniki Warszawskiej porozumienie podpisał prof. Rajmund Bacewicz, Prorektor ds. Nauki. Europejskie Laboratorium Badań Jądrowych reprezentował prof. Rolf-Dieter Heuer, Dyrektor Generalny CERN.

Wizyta delegacja Politechniki Warszawskiej w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych CERN

Wizyta delegacja Politechniki Warszawskiej w Europejskim Laboratorium Badań Jądrowych CERN /fot. CERN

Wizyta była dobrą okazją do zwiedzenia miejsc, w których prowadzone są eksperymenty ALICE i CMS z udziałem naszych pracowników, doktorantów i studentów. W Politechnice Warszawskiej współpracę z CERN koordynuje Platforma Eksperymentów Fizyki Wysokich Energii, podczas gdy pracami Rady Programowej Platformy kieruje prof. Adam Kisiel.

Wizytę zakończyło spotkanie z dużą grupą naszych studentów realizujących projekty badawcze w CERN. Poprzednie spotkanie w Genewie odbyło się 11 marca 2014 r.

Eksperyment ALICE jest przeprowadzany na akceleratorze Large Hadron Collider (LHC) w laboratorium CERN. Ma on za zadanie analizować zderzenia ciężkich jonów i protonów przy najwyższych osiąganych obecnie energiach.

Detektor CMS (ang. Compact Muon Solenoid) jest jednym z czterech wielkich detektorów cząstek przy LHC. Za jego pomocą obserwujemy efekty zderzeń protonów. CMS jest detektorem „ogólnego przeznaczenia”, gdyż zaprojektowano go z myślą o identyfikacji wszystkich rodzajów cząstek i możliwości obserwacji jak najszerszego zakresu zjawisk fizycznych.

Zdjęcie: CERN