Premier Donald Tusk na konferencji KRASP

Zdjęcie: Filip Radwański UJ

W dniach 10-12 kwietnia 2014 r. odbyło się posiedzenie Prezydium i Zgromadzenie Plenarne Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich w Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

W konferencji wzięło udział ponad 100 rektorów z całej Polski, w tym Rektor Politechniki Warszawskiej, prof. Jan Szmidt.  Po raz pierwszy w obradach uczestniczył Premier RP, Donald Tusk wraz z Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, prof. Leną Kolarską-Bobińską.

Posiedzenie Prezydium KRASP dotyczyło zagadnień związanych ze współpracą polskich uczelni z konferencjami rektorów Niemiec i Francji, w ramach akademickiego Trójkąta Weimarskiego. Podsumowano podejmowane dotąd działania odnoszące się do edukacyjnych inicjatyw realizowanych na skalę międzynarodową z takimi państwami jak Brazylia, Turcja, czy Ukraina. W związku z rozwojem wydarzeń za naszą wschodnią granicą, Przewodniczący KRASP, prof. Wiesław Banyś, skierował do Minister Leny Kolarskiej-Bobińskiej pismo, dotyczące ewentualnego wsparcia obywateli Ukrainy poprzez ułatwienie im dostępu do studiów w Polsce. Jednocześnie zapewniono, iż funkcjonowanie szkół wyższych na Ukrainie wróciło do normy.

Na Zgromadzeniu Plenarnym KRASP, Premier Donald Tusk podkreślił rolę uczelni wyższych w rozwoju Polski, zaznaczając, iż środki, które przekazano na budowanie potencjału uczelni, powinny być dobrze wykorzystane. Premier podkreślił, że KRASP jest dla rządu niezwykle wymagającym partnerem. Wystąpienie Minister Leny Kolarskiej-Bobińskiej dotyczyło natomiast opracowania strategii rozwoju szkolnictwa wyższego i zakończenia procesu legislacyjnego, związanego z nowelizacją ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym oraz Ustawy o finansowaniu nauki. W planie jest również opracowanie mechanizmów umożliwiających efektywne wydawanie środków europejskich przy współpracy z Narodowym Centrum Nauki i Narodowym Centrum Badań i Rozwoju.

Zgromadzenie wysłuchało także informacji na temat Kongresu Kultury Akademickiej, który odbył się na Uniwersytecie Jagiellońskim w dniach 20-22 marca 2014. Pozostałe tematy dotyczyły m.in. zmian w systemie egzaminów maturalnych, programu Erasmus+, wynagrodzeń naukowców w programie Horyzont 2020. Poruszona została kwestia wspólnego, internetowego, akademickiego kanału „Nauka”.

Na posiedzeniu Prezydium powołano również dwie Komisje przy KRASP: Komisję ds. równego traktowania oraz Komisję ds. wsparcia inicjatyw akademickich.

Zdjęcie: Filip Radwański UJ