Profesor Sir Leszek Borysiewicz w Politechnice Warszawskiej

20 października w Sali Senatu Politechniki Warszawskiej odbył się wykład znakomitego brytyjskiego naukowca polskiego pochodzenia prof. Sir Leszka Borysiewicza.

Profesor Sir Leszek Borysiewicz, członek władz Uniwersytetu Cambridge, Vice-Chacellor of the University of Cambridge, gościł w Politechnice Warszawskiej w dniu 20 października 2014 r. O godz. 14.15. w Sali Senatu wygłosił wykład „The University of Cambridge”, w którym przybliżył historię Uniwersytetu w Cambridge, jego strukturę organizacyjną i budżetową. Podczas spotkania z władzami Uczelni i studentami wskazał na rozwiązania umożliwiające rozwój innowacyjności w szkole wyższej.

Prof. Sir Leszek Borysiewicz podczas wykładu w Sali Senatu PW

Sir Leszek Krzysztof Borysiewicz urodził się 13 kwietnia 1951 roku w Cardiff. Jego rodzice, Jan Borysiewicz i Zofia Helena z domu Wołoszyn, polscy emigranci, osiedlili się w Wielkiej Brytanii po II wojnie światowej. Prof. Borysiewicz studiował medycynę w walijskiej akademii medycznej, gdzie obronił doktorat. Jego kariera zawodowa początkowo związana była z medycyną akademicką na University of Cambridge, potem objął stanowisko konsultanta w Hammersmith Hospital. Następnie kierował wydziałem lekarskim na University of Wales, by potem przenieść się do Imperial College London, gdzie został mianowany zastępcą rektora „do spraw planowania akademickiego i naukowego”. We wrześniu 2007 roku zastąpił Colina Blakemore'a na stanowisku kierownika Medical Research Council (MRC).

Działalność naukowa prof. Borysiewicza koncentruje się na immunologii wirusów, chorobach zakaźnych, nowotworach złośliwych indukowanych wirusami i szczepieniach ochronnych. Profesor Borysiewicz jest współautorem i współredaktorem licznych publikacji. Za swoje osiągnięcia naukowe otrzymał  wiele nagród i wyróżnień, w tym dożywotni tytuł szlachecki przyznany przez królową Elżbietę II w 2001 roku. Profesor jest także prezesem Wellcome Trust, członkiem rady Cancer Research UK, członkiem założycielem Academy of Medical Sciences i współprzewodniczącym grupy doradczej MRC zajmującej się komórkami macierzystymi. W 2010 roku przyznano mu tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Sheffield. Sir Leszek Krzysztof Borysiewicz jest również jednym z założycieli Walijskiego Towarzystwa Naukowego (The Learned Society of Wales). Od 1 października 2010 roku prof. Borysiewicz pełni funkcję urzędującego rektora (Vice-Chancellor) University of Cambridge.