Seminarium polarne na Wydziale Geodezji i Kartografii

W dniu 7 kwietnia 2016 r. na Wydziale Geodezji i Kartografii PW podczas seminarium naukowego pt. „Co geodeta i kartograf może robić w obszarach polarnych?” zaprezentowano m.in. rezultaty badań przeprowadzonych na Wyspie Króla Jerzego.

Spotkanie wpisało się tym samym w cykl wydarzeń obchodów Jubileuszu 95-lecia Wydziału Geodezji i Kartografii, który jest członkiem powołanego w 2013 r. Polskiego Konsorcjum Polarnego.  

Zamiarem organizatorów było przedstawienie potencjału i możliwości technik geodezyjnych w badaniach polarnych oraz zaproszenie innych jednostek naukowych do współpracy. Na seminarium pojawili się przedstawiciele wielu jednostek zajmujących się tematyką polarną. Wydział Geodezji i Kartografii PW gościł naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Instytutu Geofizyki PAN oraz Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN, Instytutu Geodezji i Kartografii, Centrum Studiów Polarnych w Sosnowcu oraz Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Od lewej: prof. Paweł Bylina, Prodziekan ds. Studiów Niestacjonarnych Wydziału Gik PW; mgr inż Mariusz Pasik WGiK PW/
fot. Biuletyn PW

W trakcie seminarium przedstawiono rezultaty ubiegłorocznej wyprawy naukowej na Polską Stację Antarktyczną im. Henryka Arctowskiego, która znajduje się na Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych, u wybrzeży Półwyspu Antarktycznego. O wyprawie tej pisaliśmy w artykule: Wydział Geodezji i Kartografii zdobywa Antarktykę i wywiesza flagę PW.

Wyprawa zaowocowała m.in. opracowaniem wielkoskalowej mapy oraz numerycznego modelu terenu obszaru stacji i jej okolic. W oparciu o te materiały przygotowano projekt budowy nowego budynku stacji. Przedstawiono również koncepcję badań, którą Wydział chciałby podjąć na Wyspie Króla Jerzego. W ich obrębie podjęte zostaną takie tematy jak: monitoring lodowców i pól przedlodowcowych, uruchomienie stacji mareograficznej oraz permanentnej stacji GNSS (Global Navigation Satellite System), jak również wsparcie badań z zakresu geologii, biologii i botaniki.

Na seminarium pokazano rezultaty prac zrealizowanych na Wydziale, związanych z opracowaniem systemu informacji geograficznej dla Wyspy Króla Jerzego pod nazwą KGIS.PL, który jest próbą reaktywacji prowadzonego do 2011 roku systemu w ramach działalności Scientific Committee on Antarctic Research (SCAR).

Lodowiec Ekologii, jeden z obiektów badań polarnych na Wyspie Króla Jerzego/fot. Leszek Urbański

Przedstawiono także prace z zakresu wykorzystania zobrazowań satelitarnych z zakresu widzialnego oraz zaprezentowano trójwymiarowy model zachodniego brzegu Zatoki Admiralicji (lokalizacja m.in. Polskiej Stacji im. Arctowskiego), opracowany w 2014 roku na podstawie obrazów z systemów Pleiades 1A i 1B. Jednocześnie wskazano zalety zobrazowań satelitarnych, które mogą być konkurencyjne w stosunku do fotogrametrii lotniczej. Zaprezentowano również zalety satelitarnych zobrazowań termalnych oraz radarowych w stosunku do zobrazowań optycznych, w badaniach stref polarnych.

Dodatkowo przedstawiono walory metod fotogrametrycznych wykorzystujących obrazy wykonane z pułapu lotniczego, ze szczególnym podkreśleniem przydatności zdjęć lotniczych i chmur punktów pozyskanych z pokładu bezzałogowych statków powietrznych (UAV).

Organizatorzy mają nadzieję, że seminarium przyczyni się do podjęcia wielu polarnych badań interdyscyplinarnych, w których udział wezmą naukowcy z Politechniki Warszawskiej.

Opracowanie: Biuletyn PW na podstawie materiałów Wydziału GiK PW
Zdjęcia: IKR Biuletyn PW, Leszek Urbański