Setny koncert na stulecie niepodległości

13 stycznia 2018 roku w Politechnice Warszawskiej zabrzmiał setny koncert z cyklu „Wielka Muzyka w Małej Auli”, który zainaugurował obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Polskę w Politechnice Warszawskiej.

„Wielka Muzyka w Małej Auli” po raz pierwszy zabrzmiała w październiku 2002.Jakie były jej początki? Jak podkreślił prof. Andrzej Jakubiak, pomysłodawca cyklu, wynikła ona z potrzeby krzewienia kultury w środowisku akademickim. Szczególnie w środowisku inżynierów, inteligencji. Narodziła się z pasji, z idei, a także z przypadku.- dodał.

Przez okres piętnastu lat w jej ramach wystąpiło około pięciu tysięcy wykonawców. Ponad 150 godzin niezapomnianych wrażeń stało się udziałem publiczności zgromadzonej w Politechnice Warszawskiej. Setny koncert z cyklu rozpoczął występ znanego polskiego bandoneonisty prof. Klaudiusza Barana, Rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. O oprawę muzyczną widowiska zadbała Polska Orkiestra Radiowa. W Dużej Auli gościliśmy również: dyrygenta Łukasza Borowicza, śpiewaczki - Małgorzatę Pańko, Izabellę Kłosińską i Marię Domżał oraz najlepsze polskie basy-barytony - Wojciecha Gierlacha i Bartłomieja Misiudę.

Wystąpili także: piosenkarka Hanna Banaszak, jazzman Janusz Szrom, laureatka czterech Fryderyków - Ania Rusowicz oraz Talisman Jazz Tio. Po raz kolejny publiczność mogła zachwycać się talentem skrzypka Vadima Brodskiego - światowej klasy wirtuoza skrzypiec, który zaprezentował aranżacje przebojów The Beatles. Paweł Kowalski wykonał koncert warszawski - utwór skomponowany przez Richarda Addinsella w 1941 roku na fortepian i orkiestrę do filmu „Niebezpieczne światło księżyca”.

Przed gośćmi wystąpili także artyści z Politechniki Warszawskiej: Zespół Pieśni i Tańca, Orkiestra Rozrywkowa „The Engineers Band” oraz Chór Akademicki wraz z którym na scenie zabrzmiał również Chór „Tibi Domine” działający przy Parafii Najświętszego Zbawiciela. Wspólne wykonanie „Bohemian Rhapsody” zespołu Queen stanowiło niezapomniane zakończenie koncertu.

Piętnaście lat w historii samej Politechniki Warszawskiej to niewiele. Jednak dla osób zaangażowanych w przygotowania koncertów to znaczący okres. Miniony koncert był wspaniałą okazją by docenić ich pracę. Wszystkie nazwiska osób zaangażowanych w ich obsługę znaleźć można wraz z uroczystym wpisem w okolicznościowej Niewielkiej Kronice.

„Wielka Muzyka w Małej Auli” stała się już prawdziwą kulturalną wizytówką Politechniki Warszawskiej. Na jej scenach gościli dotychczas: Iwona Hossa, Violetta Chodowicz i Izabella Kłosińska - znane polskie sopranistki. Występowali również polscy wokaliści młodego pokolenia: Wojciech Gierlach (bas), Rafał Bartmiński i Tomasz Kuk (tenorzy). Publiczność zachwycała się muzyką w wykonaniu m.in. Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, Orkiestry Akademii Beethovenowskiej z Krakowa oraz Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej.

5 grudnia 2015 roku w ramach obchodów „Stulecia odnowienia tradycji Politechniki Warszawskiej” został zrealizowany wyjątkowy koncert. Ze swoim wielkim dziełem pt. „Siedem Bram Jerozolimy” wystąpił sam mistrz Krzysztof Penderecki. Pierwszy spektakl podczas, którego wystawione zostały dzieła operowe odbył się 19 marca 2015 roku. Publiczność miała wówczas przyjemność wysłuchać opery Wolfganga Amadeusza Mozarta „Uprowadzenie z seraju” w wykonaniu solistów i orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej pod batutą Tadeusza Karolaka.

„Wielka Muzyka w Małej Auli” przez te wszystkie lata prezentowała różnorodny repertuar: od muzyki klasycznej, poprzez aranżacje jazzowe utworów Marka Grechuty, piosenki Edith Piaff, aż do "Pugaczowej w tangu z Piazzolą". Jak podkreślił prof. Andrzej Jakubiak - spełniła swoją rolę i wpisała się na trwale w historię Politechniki Warszawskiej, jako jeden z ważnych instrumentów realizacji misji kształtowania inteligencji technicznej.

Setny koncert dostarczył wszystkim niezapomnianych wzruszeń. Parafrazując słowa prof. Jana Szmidta, Rektora Politechniki Warszawskiej - mamy nadzieję na kolejne sto, a nawet dwieście kolejnych spotkań z muzyką.

Honorowym patronatem wydarzenie objął Wicepremier, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Jarosław Gowin. Patronem medialnym koncertu został Program Drugi Polskiego Radia.

Projekt został zrealizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Fotogaleria setnego koncertu Wielkiej Muzyki w Małej Auli

Źródło: Biuletyn PW