Spotkanie z Przemysłem na Wydziale Chemicznym PW

10 marca 2016 roku Wydział Chemiczny PW zorganizował Spotkanie z Przemysłem. Wydarzenie miało na celu zacieśnienie współpracy świata nauki z biznesem. Podczas konferencji zaprezentowano m.in. prowadzone aktualnie badania o charakterze aplikacyjno-wdrożeniowym.

- We współczesnym świecie szczególną rolę przypisuje się gospodarce opartej na wiedzy. Zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki jest możliwe jedynie poprzez wykorzystanie badań naukowych w praktyce. Pociąga to  za sobą konieczność wzmocnienia współpracy pomiędzy jednostkami naukowo-dydaktycznymi a przedsiębiorcami. To założenie stoi też u podstaw zasad finansowania projektów badawczych w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej.

Wydział Chemiczny Politechniki Warszawskiej w swej ponad 100-letniej tradycji zawsze prowadził działalność ukierunkowaną na potrzeby przemysłu w Polsce. Współpraca z sektorem przemysłowym obejmowała, i obejmuje dziś, zarówno obszar badań naukowych, jak i kształcenie kadr dla przemysłu chemicznego - mówi Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Zbigniew Brzózka.

Dziekan Wydziału Chemicznego prof. Zbigniew Brzózka otwiera Spotkanie z Przemysłem/fot. Biuletyn PW

W konferencji uczestniczyło ok. 200 osób, z czego prawie połowa pochodziła z przedsiębiorstw sektora chemicznego. To pokazuje, że nie tylko pracownicy uczelni są chętni do nawiązania współpracy. Każda firma potrzebuje różnego rodzaju innowacji, aby zapewnić swój rozwój czy też przetrwanie na ciągle rozwijającym się rynku. Dlatego kooperacja między nami jest tak ważna, przynosi obopólną korzyść - zauważa Pełnomocnik Dziekana Wydziału Chemicznego ds. współpracy z przemysłem dr hab. inż. Wioletta Raróg-Pilecka.

Organizatorzy podczas pierwszej części konferencji zaprezentowali aktualne badania naukowe Wydziału o charakterze aplikacyjno-wdrożeniowym. Następnie, w części poświęconej współpracy dydaktycznej, zostały przedstawione projekty wykładów, seminariów, realizowanych na Wydziale przy współudziale najlepszych firm chemicznych w Polsce.

Prof. Zbigniew Brzózka przemawia do zgromadzonych w Audytorium im. prof. Józefa Zawadzkiego/fot. Biuletyn PW

Podczas panelu dyskusyjnego, przedstawiciele świata nauki i biznesu mieli możliwość zwrócenia uwagi na aktualne problemy dotyczące dotychczasowej współpracy, a także przedstawili jakie mają oczekiwania względem siebie chcąc nawiązać współpracę. Wśród panelistów znaleźli się m.in. prof. Stanisław Wincenciak (Prorektor ds. Rozwoju PW), prof. Zbigniew Brzózka (Dziekan Wydziału Chemicznego PW), Tomasz Zieliński (prezes Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego), Wioletta Stachyra (NUCO E i G. Kosyl s.j.) oraz Aleksandra Ćwil-Kaczmarek (BASF Polska Sp. z o.o.). Moderatorem rozmów był dr inż. Rafał Ruzik z Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii Politechniki Warszawskiej.

Prof. Stanisław Wincenciak, Prorektor ds. Rozwoju PW/fot. Biuletyn PW

Ostatnim elementem wydarzenia, był bankiet podczas którego zostały wręczone medale za dotychczasową współpracę Wydziału Chemicznego Politechniki Warszawskiej z różnymi firmami. Wśród wyróżnionych znaleźli się m.in.: Ceramika Paradyż Sp. z o.o., Dow Polska Sp. z o.o., Polfa Tarchomin S.A., Laboratorium Kosmetyczne Dr Irena Eris, Polska Izba Przemysłu Chemicznego, NUCO E i G. Kosyl s.j., Grupa Azoty – Zakłady Azotowe „Puławy” i Zakłady Chemiczne „Police”, Basell Orlen Polyolefins Sp. z o.o., Bioton S.A., FSZ Pollena Aroma Sp. z o.o., Galvano-Aurum s.c., Instal Rzeszów Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Innowacyjno-Wdrożeniowe IPOCHEM Sp. z o.o., LSA Sp. z o.o., Mesko S.A. Oddział w Pionkach, Polsport S.A., Topsil Global, Wadim Plast, itd. Wszystkie wyróżnione firmy od wielu lat wspierają kształcenie przyszłych inżynierów chemików na Wydziale Chemicznym Politechniki Warszawskiej.

Źródło: WCh PW
Zdjęcia: Biuletyn PW