Stanisław Stachowicz zakończył pracę dydaktyczną

4 marca w Zakładzie Technologii Poligraficznych IMiP WIP PW miała miejsce uroczystość zakończenia pracy dydaktycznej dr inż. Stanisława Stachowicza. Spotkanie zorganizowali pracownicy Zakładu i Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii PW.

Uroczystość rozpoczął prof. nadzw. dr inż. Stefan Jakucewicz, który w imieniu pracowników ZTP (do 2008 roku Instytut Poligrafii GiK) i swoim własnym podziękował Stanisławowi Stachowiczowi za długoletnią pracę dydaktyczną. Następnie podziękowania złożył i wręczył list gratulacyjny Andrzej Żurkiewicz, Prezes SAIP PW, a po nim Edward Dreszer, Prezes Polskiej Izby Druku. Do życzeń przyłączyli się także licznie przybyli koledzy z okresu studiów i przedstawiciele wielu firm z branży poligraficznej, m.in. Lotos-Poligrafia, Heidelberg, Manroland, czy z Centralnego Ośrodka Rozwoju Przemysłu Poligraficznego. Spotkanie odbyło się w ciepłej, rodzinnej atmosferze.

Dr inż. Stanisław Stachowicz urodził się w Bytomiu w 1949 roku. Tam ukończył edukację podstawową i Technikum Energetyczne w 1966 r. W czasie odbywania obowiązkowej służby wojskowej uzyskał zgodę na zdawanie egzaminów do Wojskowej Akademii Technicznej. Chciał studiować fotogrametrię. Jednak ostatecznie nie utworzono na WAT takiego kierunku i po zaliczeniu jednego semestru wrócił do macierzystej jednostki wojskowej. W 1969 roku ponownie zdawał na studia wyższe, tym razem do Politechniki Warszawskiej na Wydział Geodezji i Kartografii na kierunek Poligrafia, czyli do Instytutu Poligrafii. Egzaminy zdał pozytywnie, jednak do jednostki, w której służył, nie dotarła informacja o przyjęciu na studia. Dopiero w roku następnym 1970, już po odbyciu służby został przyjęty bez konieczności zdawania egzaminów, dzięki decyzji ówczesnego dziekana Wydziału GiK prof. Czesława Kameli.

W roku 1974 ukończył studia inżynierskie i podjął pracę dydaktyczną w Instytucie Poligrafii. W 1977 ukończył studia magisterskie. W 1983 roku uzyskał stopień doktora inżyniera, a promotorem jego pracy pt. „Kryterium doboru papieru w statycznym modelu książki” był profesor Andrzej Makowski.

W czasie długoletniej pracy dydaktycznej prowadził zajęcia i wykłady z takich przedmiotów jak: rysunek techniczny, geometria wykreślna, zecerstwo, technologia druku, fotografia reprodukcyjna, elektronika dla poligrafów. Jednak jego pasją życiową pozostał przedmiot technologia opraw i opakowań. W tej dziedzinie wychował wielu znakomitych i cenionych inżynierów fachowców, którzy w znakomity sposób realizują się w polskich i zagranicznych zakładach poligraficznych. Ma na swoim koncie również wiele prac badawczych związanych z tą dziedziną produkcji poligraficznej. Po zakończeniu, jak zdradził, ma zamiar poświęcić się pracy naukowej w swojej ulubionej dziedzinie.

Dr inż. Stanisław Stachowicz to ceniony znawca tematyki opraw i opakowań, wymagający pedagog, wielokrotnie nagradzany za prace badawcze przez Rektora Politechniki Warszawskiej, autor wielu publikacji naukowych i podręczników akademickich. Odznaczony medalem Komisji Edukacji Narodowej. 1 czerwca 2013 roku został odznaczony przez Polską Izbę Druku Medalem „Zasłużony dla Polskiej Poligrafii”. Członek Stowarzyszenia Absolwentów Instytutu Poligrafii PW.

Prywatnie Stanisław Stachowicz to człowiek ciepły, uczynny i bezpośredni w kontaktach osobistych. Jest zagorzałym brydżystą, amatorem górskich wędrówek i jazdy na rowerze.

Przyjaciele
Stowarzyszenie Absolwentów Instytutu Poligrafii
Politechniki Warszawskiej

Zdjęcia: SAIP PW