Studia Poligraficzne WIP PW na Pikniku Naukowym

Wybierając kierunek na Politechnice na pewno warto pomyśleć o Wydziale Inżynierii Produkcji, w ramach którego działa Zakład Technologii Poligraficznych. Na tegorocznym Pikniku Naukowym młodzież i pracownicy PW prezentowali możliwości tej dziedziny.

Zakład Technologii Poligraficznych po raz pierwszy wystąpił na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik, który w tym roku odbywał się pod hasłem Światło - źródło naszej cywilizacji.

Co można było zobaczyć na Stoisku Poligrafów?

• Druk termotransferowy
    Zwiedzający, przy pomocy osób obsługujących stoisko, mogli wykonać koszulkę ze swoją podobizną. Pierwszym krokiem było utrwalenie obrazu aparatem cyfrowym. Następnie zdjęcie, po obrobieniu w programie Photoshop, było drukowane przy użyciu kolorowej drukarki, na specjalnym papierze termotransferowym. Ostatnim krokiem było przeniesienie nadruku na koszulkę z wykorzystaniem specjalnej prasy do termotrasferu.
  • Sitodruk
    Za pomocą maszyny sitodrukowej wykonywane również były nadruki gryfa - znaku rozpoznawczego poligrafów - na torbach i koszulkach.
  • Metameryzm
    Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyła się prezentacja wyjaśniająca zjawisko metameryzmu, w ramach której pokazywano jak w zależności od promieniowania oświetlającego, kolory na wydrukach postrzegane były jako jednakowe bądź różne dla oka ludzkiego. Przygotowane zestawy wydruków, przedstawiające ten sam obraz, prezentowane były w różnych warunkach oświetlenia (w komorze z dziennym źródłem światła, światłem żarowym oraz jarzeniowym).

Zakład Technologii Poligraficznych na Pikniku Naukowym/fot. WIP ZTP PW

• Subtraktywne mieszanie barw
    Za pomocą kół w kolorach farb drukarskich - niebieskozielona (cyjan), purpurowa (magenta) i żółta - przedstawione zostało subtraktywne mieszanie barw. Zjawisko to powszechnie wykorzystywane jest w poligrafii i pozwala uzyskać na odbitkach drukarskich dowolne kolory z farb podstawowych, nazywanych triadowymi.
  • Fluorescencja
    Najmłodsi uczestnicy pikniku mogli samodzielnie wykonywać odbitki udostępnionymi stemplami z literami oraz tuszami fluorescencyjnym. Wykonany nadruk po oświetleniu - a następnie umieszczeniu w ciemnościach - świecił.
  • Stand
    Każdy odwiedzający stoisko mógł - dzięki przygotowanemu standowi - utrwalić swój pobyt na Stoisku Poligrafów, wykonując pamiątkowe zdjęcie, prezentując się jako pomocnik Jana Gutenberga.

Przez cały dzień stoisko WIP PW Studia Poligraficzne, oblegały tłumy odwiedzających. Warto więc może spróbować swoich sił podczas rekrutacji?

Fotogaleria Zakładu Technologii Poligraficznych dostępna jest TUTAJ.

Piknik odbył się 9 maja 2015 r. na Stadionie Narodowym.

Źródło: Wydział Inżynierii Produkcji PW