VI Forum Rozwoju Mazowsza

Forum Rozwoju Mazowsza promuje innowacyjność i przedsiębiorczość oraz fundusze europejskie w województwie mazowieckim. Tegoroczna szósta edycja odbyła się z udziałem Politechniki Warszawskiej.

W dniach 7-8 października 2015 r. na stadionie PGE Narodowy w Warszawie spotkali się uczestnicy VI Forum Rozwoju Mazowsza, które łączy przedstawicieli i ekspertów z różnych środowisk: nauki, biznesu, władz lokalnych oraz organizacji pozarządowych. Daje ono pole do wspólnego dialogu i kreowania innowacji w zakresie kluczowych wyzwań dla rozwoju regionu.

Fotogaleria VI Forum Rozwoju Mazowsza

Forum stanowi część kampanii prowadzonej przez województwo mazowieckie w ramach nowego rozdania środków unijnych. - Mazowiecka Jednostka Wdrażania Programów Unijnych tylko do końca 2015 r. uruchomi 21 naborów w programie RPO WM 2014-2020, dysponując tym samym ok. 900 mln zł. Zagadnienia poruszane na Forum, punkty informacyjne oraz prowadzone przez specjalistów warsztaty pozwolą potencjalnym beneficjentom zapoznać się z warunkami tworzenia skutecznych wniosków o dofinansowanie oraz zasadami ich przyznawania - zauważa Mariusz Frankowski, Dyrektor Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Organizator Forum.

Na zdjęciu od lewej: ks. prof. Stanisław Dziekoński, Rektor UKSW; prof. Jan Szmidt, Rektor PW;
Łukasz Madej, Prezes Fundacji Kreatywne Mazowsze/fot. IKR/Biuletyn PW

Goście Forum zostali zaproszeni do uczestniczenia w 10 strefach tematycznych dedykowanych województwu mazowieckiemu, innowacyjnym kampusom, smart city, R&D,  clusteringowi, innowacjom społecznym, dobrym praktykom UE, startupom, finansowaniu innowacji oraz designowi i wzornictwu. Były one miejscem licznych spotkań, warsztatów oraz networkingu uczestników. Zaprezentowane także zostały najciekawsze inicjatywy firm i instytucji, będących liderami w danych obszarach tematycznych.

- Zależy nam, żeby inwestycje realizowane przez Politechnikę Warszawską zaowocowały w przyszłości wysokim wzrostem innowacyjności. Dlatego podczas Forum chcemy rozpocząć debatę na temat roli jaką powinny odgrywać uczelnie w tworzeniu trwałych ekosystemów innowacji w regionie - powiedział prof. Jan Szmidt, Rektor Politechniki Warszawskiej, Partnera Naukowego Forum.

Politechnika Warszawska - obok Cezamatu, CZIiTT-u, Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, Wojskowej Akademii Technicznej, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz Pro Development - była również Partnerem Strefy Kampusy, w której przedstawione zostały produkty i usługi jednostek współpracujących z nowoczesnymi uczelniami i tworzących razem z nimi systemy innowacji.

- Pierwszy na Mazowszu Kampus+ powstaje w oparciu o infrastrukturę Politechniki Warszawskiej, jednak podczas Forum chęć tworzenia kampusów innowacji wyrazili także rektorzy innych wiodących w regionie uczelni, a idea spotkała się zainteresowaniem także ze strony biznesu i władz samorządowych - relacjonuje Łukasz Madej, Prezes Fundacji Kreatywne Mazowsze. - To napawa nadzieją na stworzenie kompleksowego ekosystemu innowacji, który może okazać się lewarem dla rozwoju gospodarczego naszego regionu.

Zdjęcia: IKR/Biuletyn PW