Polubić przedmioty ścisłe - zajęcia online dla szkół średnich

Politechnika Warszawska Filia w Płocku przygotowała dla uczniów szkół średnich z Płocka i regionu zajęcia online, które mają na celu zwiększenie zainteresowania wśród młodzieży nauką przedmiotów ścisłych. Zajęcia przeprowadzili wykładowcy z Zespołu Matematyki i Fizyki PW Filii w Płocku.

  • Matematyka - Wykład „Tajemnice liczb pierwszych” - dr Katarzyna Matczak

Na operacjach z wykorzystaniem dużych  liczb pierwszych opiera się jeden z systemów kryptograficznych. Dzięki liczbom pierwszym chronione są nasze dane osobowe, możemy bezpiecznie wykonywać operacje bankowe i zakupy w internecie.  Częstotliwość występowania liczb pierwszych  w zbiorze liczb naturalnych wydaje się całkowicie przypadkowa. Czy to możliwe, aby u samych fundamentów arytmetyki, czymś tak podstawowym rządził chaos?  Ta perspektywa budzi dyskomfort nawet w umyśle laika, a co dopiero u matematyków dostrzegających wszędzie jasne zależności i reguły. Czy uda nam się złamać kod liczb pierwszych i udowodnić hipotezy, dotyczące liczb pierwszych? 

  • Fizyka - Pokazy - dr Roman Rumianowski, mgr inż. Bartłomiej Pawlak

Prezentacja obejmuje wybrane zagadnienia z termodynamiki, mechaniki i elektrostatyki. Każdy pokaz jest opatrzony komentarzem merytorycznym, w którym wyjaśniono prezentowane zjawisko i przypomniano właściwe wzory fizyczne. Na zakończenie przedstawiono przykładowy eksperyment (badanie zależności pojemności kondensatora płaskiego od odległości między okładkami).

Filmy dostępne są TUTAJ>>

Źródło i zdjęcia: Politechnika Warszawska Filia w Płocku