Biuletyn PW / Kalendarium

Kalendarium

16 Kwi

Wernisaż wystawy rysunku Wydziału Architektury PW

18:00 - 13 Maj 20:00

W dniu 16 kwietnia 2018 r. w Centrum Łowicka odbędzie się wernisaż wystawy rysunku Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej pt. „Nulla dies sine linea”.

Wystawa wiąże się ze stuleciem odzyskania niepodległości, a jej temat przewodni nawiązuje do starożytnego zawołania „nulla dies sine linea”  tzn. ani dnia bez kreski. Bezpośrednie znaczenie tytułu wystawy pokazuje nastawienie twórców szkoły i jej kontynuatorów do istoty twórczości. Wystawa będzie czynna do 13. maja 2018 r.

Gdzie?

Centrum Łowicka,
ul. Łowicka 21, Warszawa 

23 Kwi

7. edycja European Young Engineers Conference

08:00 - 25 Kwi 20:00

W dniach 23-25 kwietnia 2018 roku odbędzie się 7. edycja European Young Engineers Conference organizowana przez Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. 

EYEC to międzynarodowa konferencja naukowa, której aktywnymi uczestnikami są studenci pierwszego i drugiego stopnia, a także doktoranci zajmujący się inżynierią chemiczną i procesową oraz dziedzinami pokrewnymi, takimi jak: inżynieria bioprocesowa, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, ochrona środowiska, nanotechnologia i wiele innych. 

Gośćmi Konferencji EYEC 2018 będą:

 • profesor Mathias Ulbricht (University of Duisburg-Essen, Germany),
 • profesor Jörg Vienken (European Dialysis and Transplant Association),
 • dr tech. Anne Ladegaard Skov (Technical University of Denmark) oraz
 • dr Anna Jackiewicz-Zagórska (Politechnika Warszawska).

Więcej informacji na stronie: www.eyec.ichip.pw.edu.pl

Gdzie?

Wydział Inżynierii Chemicznej i Procesowej PW
ul. Waryńskiego 1, 00-645 Warszawa

24 Kwi

V posiedzenie Seminarium Naukowego WAiNS

14:00 - 16:00

V posiedzenie Seminarium Naukowego WAiNS odbędzie się we wtorek 24 kwietnia 2018 r. Podczas spotkania referat pt. „Cywilizacja  informacyjna: transformacja od etycznej do  technicznej metody życia społecznego?” wygłosi dr hab. Jacek Janowski, prof. PW. Koreferat przedstawi mgr Agnieszka Dragan-Pawlusiak (KSAP). Spotkanie poprowadzi dr Bartłomiej Skowron.

Wystąpienie będzie oparte na wynikach dwóch prac:
1) Jacek Janowski, Transformacja w kierunku cywilizacji informacyjnej: od etycznej do technicznej metody życia społecznego, podręcznik - red. naukowy Agnieszka Dragan-Pawlusiak, oddane do druku w marcu 2018 do Oficyny Wydawniczej PW
2) Jacek Janowski, Identyfikacja cywilizacji informacyjnej: Technologiczno-ideologiczna dekonstrukcja życia społecznego, monografia - red. naukowy Agnieszka Dragan-Pawlusiak, oddane do druku w marcu 2018 do Oficyny Wydawniczej PW

Gdzie? 

Politechnika Warszawska, Gmach Główny,sala 206,
Plac Politechniki 1, Warszawa

24 Kwi

Działalność Koła Naukowego Technologie i Materiały

15:00 - 17:00

W dniu 24 kwietnia 2018 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Działalność Koła Naukowego Technologie i Materiały. Możliwości rozwoju kół naukowych podejmujących zagadnienia odlewnictwa i technik wytwarzania”. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego „Mazowiecka Platforma Kół Naukowych”, współorganizowanego przez Radę Kół Naukowych PW oraz Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferu Technologii PW.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, Warszawa, sala 4.01

24 Kwi

Jak przedstawić projekt przed inwestorem

15:00 - 17:00

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zaprasza na szkolenie pt. „Jak przedstawić projekt przed inwestorem i pozyskać finansowanie”, które poprowadzi Przemysław Furdal (BTM Innovations). Uczestnicy spotkania dowiedzą się, jak przygotować teaser oraz prezentację swojego pomysłu. Organizatorzy wskażą również na jakie elementy prezentacji oraz teasera należy zwrócić szczególną uwagę, i jakie błędy są najczęściej popełniane.

Tematy, które będą omawiane podczas szkolenia:

 • Dobra i zła prezentacja/teaser - Case Study.
 • Punkty kluczowe - co jest najważniejsze dla mojego odbiorcy.
 • Przygotowanie struktury i zakresu teasera i prezentacji.
 • Najczęściej popełniane błędy.
 • Killing questions ze strony inwestora.

Warsztaty realizowane są w ramach serii spotkań: Rozwiń swój biznes. Inkubator Innowacyjności Politechniki Warszawskiej. Spotkanie skierowane jest do naukowców i młodych przedsiębiorców oraz innych osób z pomysłami na innowacyjny biznes.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>

Gdzie? 

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, sala 5.03, Warszawa

24 Kwi

Prawa autorskie w pracy naukowej i biznesie - webinar

15:00 - 16:30

Fundacja JWP oraz Partnerzy i Patroni projektu Rzecznicy Talentów edycja III zapraszają na kolejny webinar pt. „Prawa autorskie w pracy naukowej i biznesie ”, który odbędzie się 24 kwietnia o godz. 15:00. Wydarzenie poprowadzi radca prawny Tomasz Gawliczek. Podczas spotkania omawiane będą następujące zagadnienia:

 • Co to jest utwór i jakie są jego rodzaje?
 • Jakie jest prawo Twórcy do jego utworu?
 • Czym jest inspiracja a czym plagiat?
 • Kiedy możemy cytować innego autora?
 • Czego możemy żądać, gdy ktoś narusza nasze prawa?
 • Co należy zawrzeć w umowie będąc naukowcem a co pracując w biznesie?

Program wydarzenia:

16:00 -16.10: czat, czyli czas na pytania do prowadzącego.

16.10-16.30: test sprawdzający wiedzę, dla chętnych

Wydarzenie jest bezpłatne, konieczna rejestracja. Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Webinar

24 Kwi

Smart City Talks - Ekonomia współdzielenia

18:00 - 20:00

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zaprasza na „Smart City Talks" - cykl spotkań związanych z tematyką inteligentnych miast. W ramach dyskusji i debat omówione zostaną zagadnienia z pogranicza technologii i biznesu w odniesieniu do miejskich uwarunkowań społeczno-ekonomicznych. Uczestnicy porozmawiają m.in. na temat tego co spowodowało tak dynamiczną ekspansję sharing economy, jak wygląda codzienne funkcjonowanie współdzielonych biznesów i jakie są perspektywy rozwoju.

Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej,
ul. Rektorska 4, sala 3.07, Warszawa

25 Kwi

Badania i innowacje z perspektywy młodego naukowca

09:00 - 15:00

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Krośnie zaprasza na IV Ogólnopolską Konferencję Studenckich Kół Naukowych pt. „Badania i innowacje z perspektywy młodego naukowca”, która odbędzie się 25 kwietnia 2018 r. 

Celem konferencji jest przekazanie wiedzy oraz wymiana doświadczeń zdobytych podczas analiz badań prowadzonych przez studentów w różnych sektorach funkcjonowania człowieka, jak również kreowanie inicjatyw w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań mających na celu udoskonalenie gospodarki. Konferencja tworzy płaszczyznę rozwoju naukowych pasji studentów, jest również platformą wymiany wiedzy oraz doświadczeń.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Pigonia,
Aula, ul. Kazimierza Wielkiego 4, Krosno

25 Kwi

Konferencja pt. „Miasto i Transport”

10:00 - 16:00

Instytut Dróg i Mostów, Zakład Inżynierii Komunikacyjnej zaprasza na XII konferencję naukowo-techniczną pt. „Miasto i Transport”, która odbędzie się 25 kwietnia br. Tematem tegorocznego spotkania jest „Transport ładunków i modelowanie ruchu”.

Wymagana jest rejestracja.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Gmach Główny Politechniki Warszawskiej,
Pl. Politechniki 1, Warszawa

26 Kwi

Spotkanie: LegalTech Polska#8 - Prawnicy w chmurze

17:00 - 19:30

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej zaprasza na kolejne wydarzenie z cyklu LegalTech Polska#8 współorganizowane przez Dział Badań i Analiz #DBA pt. „Prawnicy w chmurze”. Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia 2018 r. a jego uczestnicy dyskutować będą nad tym, czy typu cloud computing są już na tyle bezpieczne, że prawnicy mogą umieszczać w nich dane swoich klientów objęte tajemnicą zawodową.

Agenda spotkania:

 1. Dekalog chmuroluba - wprowadzenie - Tomasz Zalewski, radca prawny, Wierzbowski Eversheds Sutherland, założyciel Fundacji LegalTech Polska
 2. Zarządzanie ryzykiem w chmurze - odpowiedzialność, techniki, narzędzia - Marcin Fronczak, Cloud Security Alliance Polska, Prezes Zarządu
 3. Chmura a zasady etyki zawodowej i przepisy regulujące wykonywanie zawodów prawniczych - prelegent do potwierdzenia
 4. Chmura - ryzyka i korzyści - Olga Budziszewska, Microsoft Polska, Cybersecurity Assurance Program Manager
 5. Dyskusja z udziałem prelegentów i publiczności

W trakcie spotkania kontynuowane będzie badanie pt. „Diagnoza potrzeb prawników w zakresie wykorzystywania narzędzi informatycznych w usługach prawniczych”.

Informacje o wydarzeniu dostępne są TUTAJ>>

Gdzie?

Centrum Zarządzania Innowacjami i Transferem Technologii Politechniki Warszawskiej, sala 4.01
ul. Rektorska 4, Warszawa

30 Kwi

Dni wolne od zajęć dydaktycznych

00:01 - 3 Maj 23:59

Zgodnie z harmonogramem roku akademickiego 30 kwietnia i 2 maja 2018 r. są w Politechnice Warszawskiej dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

Szczegóły organizacyjne dotyczące funkcjonowania Uczelni zawarte są w Piśmie okólnym nr 3/2018 Kanclerza PW z dnia 9/04/2018 w sprawie funkcjonowania Uczelni w dniach wolnych od pracy: 27 kwietnia (od. godz. 18.00) - 4 maja (do godz. 6.00) 2018 r.

Informację dla pracowników Uczelni o dniach wolnych od pracy w Politechnice Warszawskiej zawiera Decyzja Rektora PW nr 24/2018 z dnia 7 lutego 2018 r.

8 Maj

Przedsiębiorczość Born Global

15:00 - 17:00

8 maja 2018 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Przedsiębiorczość Born Global”, który poprowadzi dr inż. Piotr Dzikowski z Wydziału Ekonomii i Zarządzania Uniwersytetu Zielonogórskiego. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania „Przedsiębiorczość Wysokiej Techniki”.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie? 

CZIiTT Politechniki Warszawskiej, 
sala 1.01, ul. Rektorska 4, Warszawa

15 Maj

Konferencja Inżynieria Przyszłości 2018

08:00 - 16 Maj 20:00

W dniach 15-16 maja 2018 roku w hotelu Panorama w Mszczonowie odbędzie się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Biznesowa pt.: Inżynieria Przyszłości 2018. Innowacyjne rozwiązania techniczne i organizacyjne dla przemysłu organizowana przez Instytut Technologii Eksploatacji - PIB we współpracy z Business Centre Club. Patronat honorowy nad Konferencją objął Komitet Budowy Maszyn Polskiej Akademii Nauk.

Główne obszary tematyczne:

 • Innowacyjne systemy automatyzacji i robotyzacji procesów produkcyjnych;
 • Zaawansowane hybrydowe technologie inżynierii materiałowej;
 • Innowacyjne systemy wspomagania bezpieczeństwa technicznego i środowiskowego;
 • Zaawansowane techniki projektowania, wytwarzania i kontroli prototypowych maszyn i urządzeń technicznych;
 • Systemy wspomagania innowacji w transferze wiedzy z nauki do gospodarki.

Szczegółowe informacje na temat konferencji znajdują się na stronie: www.futureengineering.itee.radom.pl

Gdzie?

Hotel Panorama w Mszczonowie
ul. Tarczyńska 109a Mszczonów

15 Maj

Modele organizacji w pełni zorientowanych na wiedzę

15:00 - 17:00

15 maja 2018 roku zostanie wygłoszony wykład pt. „Modele organizacji w pełni zorientowanych na wiedzę”, który poprowadzi dr hab. Mieczysław Morawski, prof. UE z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Wykład odbędzie się w ramach Seminarium Naukowego Wydziału Zarządzania „Wyzwania Modelowania Inżynierskiego i Biznesowego”, współorganizowanego przez Centrum Informatyzacji PW oraz Centrum Studiów Zaawansowanych PW.

Aktualny program seminarium naukowego dostępny jest na stronie Wydziału Zarządzania.

Gdzie? 

CZIiTT Politechniki Warszawskiej, 
sala 4.01, ul. Rektorska 4, Warszawa

18 Maj

Konferencja Naukowa Polimery w Medycynie

08:30 - 17:00

Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi zaprasza na I Ogólnopolską Konferencję Naukową Polimery w Medycynie. Konferencja odbędzie się 18 maja 2018 r. 

Celem spotkania jest przybliżenie wiedzy oraz wymiana doświadczeń naukowych w zakresie szerokiego zastosowania polimerów naturalnych i syntetycznych w medycynie, farmacji i stomatologii. Konferencja adresowana jest do przedstawicieli świata nauki zajmujących się opisaną problematyką - do doświadczonych pracowników naukowych, a także do studentów, doktorantów oraz do osób działających w zakresie  praktyki gospodarczej.

W programie przewidziane są referaty plenarne, sesja naukowa i posterowa oraz sesja przeznaczona dla młodych naukowców i doktorantów. 

Tematyka konferencji:

 • Naturalne i syntetyczne polimery w medycynie, farmacji i stomatologii
 • Biomateriały i ich zastosowanie
 • Polimerowe wyroby medyczne
 • Nanotechnologia i biotechnologia dla ochrony zdrowia
 • Biozgodność biomateriałów

Zgłoszenia będą przyjmowane do 15 kwietnia 2018 r., obowiązuje opłata konferencyjna w zależności od wybranej formy uczestnictwa, udział bierny jest bezpłatny.

Informacje o wydarzaniu dostępne są TUTAJ>>

Strona wydarzenia na Facebooku.

Gdzie?

Instytut Biopolimerów i Włókien Chemicznych
ul. Marii Skłodowskiej–Curie 19/27, Łódź

CYTAT TYGODNIA

"

 

Prawda jest pochodnią olbrzymią: dlatego właśnie usiłujemy wszyscy zbliżyć się do niej tylko na chwilę w obawie, by nie spłonąć.

Johan Wolfgang von Goethe

"

KONTAKT

Biuletyn Politechniki Warszawskiej

Pl. Politechniki 1, 00-661 Warszawa

Tel. 22 234 71 71, 22 234 71 81

Biuro Rektora Politechniki Warszawskiej

www.biurorektora.pw.edu.pl

REDAKCJA

Biuletyn Politechniki Warszawskiej
Wydawnictwo elektroniczne skierowane do społeczności Uczelni redagowane przez Biuro Rektora.

Zapraszamy do zgłaszania wydarzeń!

Sekcja Komunikacji Społecznej

Redakcja Biuletynu Politechniki Warszawskiej

MNiSW