Wykładowca PW "Płocczaninem roku 2016"

Wykładowca PW Filii w Płocku dr hab. Janusz Kempa, wraz z grupą uczniów klasy akademickiej Liceum Ogólnokształcącego im. Marszałka Stanisława Małachowskiego, zwyciężył w plebiscycie „Płocczanin roku 2016”.

Dr hab. Janusz Kempa/fot. PW Filia w Płocku

Dr hab. Janusz Kempa w płockim liceum prowadzi lekcje fizyki. W 2016 roku grupa jego uczniów: Kamila Komorowska, Witold Jóźwiak, Kamil Krakowski, Ewa Pijus, Małgorzata Trojanowska, Bartosz Gutowski i Kamil Szymczak, w nagrodę za zwycięstwo w międzynarodowym konkursie BEAM LINE FOR SCHOOLS 2016 CERN, wyjechała do Genewy do siedziby CERN, w celu wykonania pomiarów na wiązce z akceleratora.

Praca płockich licealistów w CERN trwała nieprzerwanie od rana do wieczora. W czteroosobowych zespołach, na zmianę z podopiecznymi z Colchester Royal Grammar School, uczniowie obsługiwali komputery kontrolujące wiązkę oraz komputery analizujące wyniki. Wykonali pomiary atenuacji mionów w skałach wapiennych, z których zbudowano piramidy w Gizie. Zespół wspierał dr Cezary Obczyński, również wykładowca PW Filii w Płocku, a jednocześnie nauczyciel w Małachowiance. Do konkursu zgłoszono 151 prac z całego świata.

W trakcie pobytu w Genewie uczniowie odbyli wiele ciekawych spotkań, m.in. z prof. Agnieszką Zalewską, przewodniczącą Rady Organizacji Badań Jądrowych w CERN oraz z Ambasadorem RP w Szwajcarii Jarosławem Starzykiem i innymi znamienitymi osobami ze świata nauki i biznesu.

Wyniki plebiscytu „Płocczanin roku 2016” ogłoszono 24 czerwca 2017 r. w miejskim amfiteatrze, podczas „Dni historii Płocka”.

Nasz projekt był ambitny, ponieważ ci młodzi ludzie powiedzieli, że nie zgadzają się z interpretacją wyników doświadczalnych laureata nagrody Nobla. To nie jest takie zwyczajne to, że uczniowie szkoły, uczniowie liceum mówią głośno na cały świat: Panie Profesorze Alvarez, my się nie zgadzamy się pana interpretacją! Bardzo nam pomagał w pracy matematyk, z którym prowadzimy zajęcia w Małachowiance. Pan dr Obczyński, który zbudował bardzo elegancką matematyczną teorię budowy Piramidy Chefrena w Egipcie - powiedział dr hab. Janusz Kempa po odebraniu nagrody.

Źródło i zdjęcie: PW Filia w Płocku